logo

Teknoloji Yararlımı?


facebooktwittergoogle plus
Müfit ONBAŞI
cubukajani@hotmail.com

Teknolojiyi kullanmak için aygıtın kullanma kılavuzunu okumak gerekir. Biz de ülke olarak az okuyoruz. Bizim de teknolojimiz bu kadar olur. Konuyu sorularla açarsak bir şeyler kazandırabilecek miyiz? Bir bakalım.

Teknolojiyi ne kadar takip ediyoruz? Takip ederken hangi konular da seçici davranıyor, neler ile ilgileniyoruz? Hayatımıza neler katıyor bu teknoloji? Çocuklarımız teknolojiye ne kadar ayak uydurabiliyor? Peki bu sorulara cevap verebiliyor muyuz? Sosyal medyadaki yerimiz nedir?

Toplum olarak biz teknoloji ile ilgili haberleri; magazin, filim, diziler gibi programlardan fırsat bulurlarsak televizyondan takip ediyoruz. Çünkü televizyona bakmak, dergi ve diğer yazılı broşürlerden daha cazip geliyor. Bir şeyleri okumaktansa yata yata izlemek ve dinlemek daha kolay geliyor bize. Toplumun magazin gibi gereksiz konularla vaktini çalmaktansa onların işine yarayacak bilgileri, örneğin teknoloji gibi faydalı programlar yapmak insanların bilincini daha güçlendirecektir.

Teknolojiyi takip ederken günlük yaşantımızı kolaylaştıracak malzemeler üzerinde duruyoruz. Bunun yanı sıra markası ile övünebilmemizde önemli tabi ki. Son zamanlara toplum olarak özellikle cep telefonu ile ilgileniyoruz. Cep telefonu deyince en son model, görünüşü güzel şöyle fiyakalı olanını seçiyoruz. Bunları düşünürken cep telefonunun kullanım amacını unutuyoruz. Sokaklarda çok kez görmüşüzdür; cep telefonu ile birilerinin resmini çekmeye çalışıyor, sesini sonu kadar açarak müzik dinliyoruz. Yani özetle gösterişe ne kadar meraklı bir toplum olduğumuzu kanıtlamış oluyoruz. Kimse artık bu konularda seçici davranmıyor. Zaten görünen köy kılavuz istemez.

Teknolojinin maksadı doğru olursa eğer insanlığa büyük fayda sağladığını hepimiz biliyoruz. Fakat biz kullanım amacımızı bilmiyorsak eğer, faydasından çok zararını gördüğümüz malum ortada. Bizim teknolojimiz ağırlıklı olarak cep telefonundan ibaret. Çoluk çocuk, sokaktaki simitçi, dağdaki çoban hepimizde cep telefonu var. Umarım bize ait olan bu cep telefonu teknolojisini iyi kullanıyoruz. Yada iyi kullandığımızı ümit ediyoruz.

Çocuklarımızın teknolojiyi çok iyi kullandığını söylemek ne kadar mümkün tabi ki o sizin takdiriniz. Nedense aileler hep şikayetçidir çocuklarının bu tarz teknoloji tutkunluğundan. Cep telefonu ve çocuk, muhteşem ikili. Her zaman her yerde lazım olacak minik alet, cep telefonu bu. Ama artık yapacak bir şey yok durduramıyorum diyerek fazla önemsemezler. Zaten bunun üzerine fazla yorum yapanlar zararlı çıkıyor. Yani zararın neresinden dönersek kar deyip bildiğimizi okuyanlardan olmamalıyız.

Soruların cevabını aramaya gerek yok. Biz hepimiz teknoloji denince aklımıza gelen fazla ürün de yok zaten. Cep telefonu, diğer teknolojiler sahiplerini ilgilendirir. Siz ne dersiniz? Haklı mıyız?

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
5958 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Unutma, Hatırla Hatırlat

  20 Eylül 2015 GENEL, SON DAKİKA, Tüm Yazarlar

  İnsanoğlu unutur. Allah bize bu özelliği vermiş. Yoksa bir cenazeniz olduğu zaman ömür boyu her an unutmadan yaşadığınızı bir düşünün. O psikoloji ile insan hayata tutunamaz ve kaybolup gider. O yüzden insanoğlu unutur. Hem de çabuk unutur. Ölümü anlatırsın, ya da bizzat bir yakınının, sevdiğinin ölümünü yaşar. “namaz kıl, kalp kırma” dersin, “evet doğru söylüyorsun” der, hemen aklına gelir. Tabi bir müddet sonra dünya ve şeytan tekrar onu içine alır. Her şeyi yine unutur. Biz bunun farkına vararak unutmayalım, hatırlayıp hatırlatalım. Şehitle...
 • VİCDANLAR NEREDE?

  29 Mart 2015 GENEL, SON DAKİKA, Tüm Yazarlar

  Ülkemizde % 99’u Müslüman olan İslam ahlakı ile ahlaklaşmış mazlum milletimizin vicdanları nerede? İnsanımızın birbirlerine karşı, hayvanlara karşı,  tabiata karşı vicdanları köreltiliyor yok ediliyor. Nasıl mı; görsel medya, sosyal medya ve yazılı medya ile. Farkında olmadan... Acımasızca katledilen tabiat, (Ülkemizin birçok yerinde tabiat katliamı olurken gezi parkındaki 2-3 tane ağacı bahane edip ülkenin huzurunu kaçıranları ayrıca kınayarak), hayvanlara yapılan işkenceler, insanımızın birbirinin malına canına kast etmesi. Vicdan körelmesi...
 • Çubuk DHA Temsilcisi Müfit Onbaşı Oldu

  30 Aralık 2014 GENEL, SON DAKİKA, Tüm Yazarlar

  Doğan Haber Ajansı DHA Çubuk temsilciliğine gazeteci Müfit Onbaşı getirildi. Her meslekte olduğu gibi gazetecilik mesleğinin de zorluğu olduğunun altını çizen Müfit Onbaşı; “Unutulmasın ki gazeteci olarak öncelikle bize verilen görevi, yani işimizi yapıyoruz. İlçenin haber anlamında nabzını doğru kaynaklardan aldığımız bilgilerle tutmaya çalışacağız. Bizim görevimiz doğru kaynaklardan doğru bilgileri okuyucuya ulaştırmak. Gazeteci olarak ilçemizde hiçbir şekilde herhangi bir kötü olay olmasını herkes gibi bizde istemez ve temenni de etmeyiz. Y...
 • Çubuk’ta Neler Olmuş Neler?

  08 Ocak 2014 GENEL, Röportaj, Tüm Yazarlar

  Çubuk’a yapılan yatırımlarla ilçe nereye gidiyor, büyüyor mu küçülüyor mu? Peki, Çubuk’un kazandıkları bunlar ise bizim kaybettiklerimiz neler? Öncelikle bunları düşünmeliyiz. Bunlar belki göze gelmeyen farkına varamadığımız büyük yatırımlar. Düşününce “vay be hakikaten neler yapılmış da biz fark edememişiz” dedirten cinsten eserler. Bunlara hizmet yarışı da diyebiliriz. Yol medeniyet değil midir? Büyük şehre gidip gelirken alınan keyif, görülen manzara çok şeye değiyor bazen. Ticaret ve ekonomideki hareketlilik, kalkınma, insanların buray...