logo

Demirbaş önceki ve yeni dönem projelerini paylaştı

Demirbaş önceki ve yeni dönem projelerini paylaştı

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş iftar programında yaptıklarını ve yeni dönem yapacakları projelerini anlattı.

Pazaryeri düğün salonunda gerçekleşen proje tanıtım programına Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, AK Parti Ankara Milletvekili Selva Çam, Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve AKP Ankara Milletvekili Fuat Oktay, Ankara Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Erdoğan, siyasiler, muhtarlar, STK başkan ve temsilcileri ile davetliler katıldı.

Başkan Demirbaş konuşmasında; “Bugün burada Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri, İl Başkanımız, milletvekillerimiz, dava arkadaşlarımız, çalışma arkadaşlarımız, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz, muhtarlarımız ve hemşehrilerimizin gönülden destekleriyle ilçemizde yeniden aday gösterilmemin ardından sizlere hitap etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Belediye olarak mesai arkadaşlarımızla birlikte beş yıl boyunca ilçemizin tüm mahallelerine yönelik önemli hizmetler gerçekleştirdik. Yol yapımı ve çevre düzenlemesi gibi temel belediyecilik hizmetlerini bu beş yıl zarfında kesintisiz bir şekilde siz sayın halkımızın takdir edeceği gibi başarı ile gerçekleştirdik; ancak, ilçemizi bu temel ihtiyaçların çok daha ötesinde projeler ve hizmetlerle tanıştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, rutin belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra daha fazla sosyal belediyecilik hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, eğitim, kültür, sağlık gibi alanlarda yeni projeler hayata geçireceğiz. Ayrıca, bu dönemde istihdama ve ilçe ekonomisine katkı sağlamaya yönelik projelere de ağırlık vereceğiz. İlçemizde işsizlikle mücadele etmek ve yeni iş imkanları yaratmak için çeşitli programlar başlatacağız. İş insanlarımızın ilçemize yatırım yapmalarını sağlayacak yeni çalışmalar yaparak ilçemizin ekonomik büyümesini ve kalkınmasını desteklemeye devam edeceğiz. Değerli hemşehrilerim, hedeflerimize ulaşmak için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Birlikte çalışarak, emek vererek, ilçemizi her yönden daha yaşanabilir, daha güzel bir şehir haline getireceğiz. İnşallah, burada anlatacağımız yeni projelerimize hiç ara vermeden 1 Nisan sabahı başlayacağız” diye konuştu.

Yeni Dönem projeleri şu şekilde:

Çubuk Kültür Sanat & Toplum Merkezi:

İlçemizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan Kültür Sanat Merkezi & Toplum Merkezi projemize inşallah bu dönemde başlayacağız. Bu projeyle bir eğitim şehri olan ilçemizde kültürel ve sanatsal faaliyetleri artıracağız. Merkezde, tiyatro salonu, sinema salonu, çok amaçlı konferans salonları, sergi salonu, sanat atölyeleri, çocuk ve yetişkin atölyeleri, kütüphane, tematik çocuk oyun alanları, kafeterya, engelsiz yaşam merkezi bulunacak. Merkezde oluşturacağımız ‘Eğitim Akademisi’, ‘Müzik Akademisi’, ‘Güzel Sanatlar Akademisi ve halk dansları toplulukları gibi oluşumlarla çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe hazırlayacağız.

Angut Gölü Tabiat Parkı ve Rekreasyon Alanı:

Bildiğiniz gibi her şehir tarih ve simgeleri yaşar. Ak Parti belediyeciliği olarak hamdolsun birçok eser kazandırdık ilçemize. Şimdi bizde bu dönem yaptıklarımızın üzerine ilçemiz için en değerli kalıcı eser olacak Angut Gölü Tabiat Parkını sizlere açıklamak istiyorum. Çubuk Çayı Vadisi’nde bulunan adından da anlaşıldığı gibi Angut kuşları başta olmak üzere, geçmişte göçmen kuşlara ev sahipliği yapan çevresi sazlıklarla doluancak iklim değişikliği ve çevresel etkilerle yok olan göl ve çevresini kapsayan yaklaşık 80 dönümlük alanda yapacağımız projedir.  Çevre düzenlemesi ve bitki çeşitliliği artırılarak başta göçmen kuşların sığınak ve besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarla yeniden hizmet verecek. Aynı zamanda geçmişte olduğu gibi endemik bitki ve hayvan türlerine de ev sahipliği yaparak ilçedeki biyoçeşitliliği koruyacak. Rekreasyon çalışmalarıyla göl yeniden gün yüzüne çıkarılacak, çevresindeki alanlar düzenlenerek ziyaretçilerin doğayı keşfedebileceği uygun alanlar oluşturulacak. Bu projemizle, sürdürülebilir bir gelecek için doğanın korunmasına katkı sağlarken, gelecek kuşaklara da temiz bir çevre bırakmayı hedefliyoruz. Bu alanda;tema parkına uygun yaban yaşam alanı, botanik yol, kütüphane, doğa parkurları, doğa okulu, sergi salonu, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, göl manzaralı çay bahçesi, kır lokantası, kuş yuvaları, oyun alanları, mini kafeler ve sosyal alanlar bulunacak. Ziyaretçilerimiz, hem doğal güzellikleri keşfedecek hem de keyifli vakit geçirebilecekler. Angut Gölü Tabiat Parkı ve Rekreasyon Alanı, doğa severler ve aileler için ideal bir mekan olacak.

Çubuk Gastronomi Merkezi (GastroÇubuk)

Zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri ve lezzetli yöresel mutfağıyla öne çıkan ilçemizin gastronomi ve turizm potansiyelini daha da geliştirmek, yöresel lezzetlerimizi korumak ve tanıtmak amacıyla bu projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Hazırladığımız proje ilçemiz başta olmak üzere Başkent Ankara’nın mutfak kültürünün sürdürülebilirliğinin sağlanması, gelecek nesillere aktarılması ve deneyimlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda tarım ve hayvancılığın gelişmesi açısından da büyük katkılar sağlayacak. İlçemizdeki turizm potansiyelini de yükseltecek olan projemiz aynı zamanda istihdama yönelik ciddi açılımlara da fırsat sağlayacaktır. Bu sayede ilçemizin ekonomisine de ciddi katkılar sunulacağı kanaatindeyiz. İlçemizdeki esnaflarımıza yönelik ücretsiz eğitimler düzenleyerek yemek yapma ve servis becerilerini geliştirecek, kaliteli hizmet sunmalarını sağlayacak ve işletmelerinin rekabet gücünü artıracak bir ortam oluşturmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, merkezde yöresel ürünlerin üretimi ve kullanımı teşvik edilerek, bu ürünlerin tanıtımı ve satışı da gerçekleştirilecektir. Bu proje ile yerel ekonomiyi desteklerken kültürel değerlerimizi de koruyacağız. Ayrıca ilçemizin doğal güzelliklerini ilk amaçta günübirlik turizme kazandırmak, daha sonrada konaklamalı turizmi ilçemize kazandırmak istiyoruz.

Kültür Yolu ve Turizm Projesi

Bu projemizle ilçemizi günübirlik turların uğrak noktası haline getirmeyi hedefliyoruz. Doğa sporları, fotoğraf turları, trekking turları ve tarihi mekanların ziyaret edilmesi gibi etkinliklerin yer aldığı bir turizm ve kültür rotası oluşturmayı amaçlamaktayız. İlçemizdeki doğal güzellikleri keşfetmek isteyen doğaseverlere, fotoğrafçılara ve trekking tutkunlarına özel rotalar sunmayı planlıyoruz. Doğanın içinde yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ve tarihi mekanları ziyaret etmek isteyen misafirlerimize yönelik çeşitli aktiviteler düzenleyeceğiz.

Sürdürülebilir İklim Çözümleri Projesi

Belediye olarak şehrimizi daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir geleceğe taşımak adına yeşil enerji kaynaklarına yönelik bir dizi projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bu kapsamda, güneş enerjisi santralleri kurarak, başta belediyemizin enerji ihtiyacını çevre dostu, yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyoruz. Bu projelerle; belediyemizin enerji maliyetlerini düşürmeyi, belediyemize uzun vadede gelir getirmesini sağlamayı ve karbon ayak izimizi azaltarak daha temiz bir çevre oluşturmayı hedefliyoruz.

Mahalle Kütüphaneleri Projesi

İlçemiz, 22 bin orta öğretim öğrencisinin yanında 17 bin üniversite öğrencisinin bulunduğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne ev sahipliği yaparak bir eğitim şehri olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Öğrencilerimizin daha iyi ve daha konforlu ortamlarda derslerini çalışabilmesi ve daha çok kitap ve kaynağa erişebilmesi için daha fazla çaba göstermemiz gerekmektedir. İşte bu nedenle, Mahalle Kütüphaneleri Projesini hayata geçireceğiz. Biz bu projeye Millet Bahçesinde oluşturduğumuz Kitap Kafe projesiyle başladık. Çok fazla rağbet gören bu projemizi diğer mahallelerimize de yaygınlaştıracağız. Binlerce kitabın yer alacağı kütüphanelerimiz aynı zamanda sergi alanları ile kültür ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapacak.

Çubuk’u Sporcu Şehri Yapmaya Kararlıyız!

Göreve geldiğimiz ilk günden beri ilçemizi sporcu şehri yapmak hedefimize ulaşmak için çalışıyoruz. Geçmişten bugüne elde ettiği başarılarıyla hepimizi gururlandıran Çubuksporumuz başta olmak üzere tüm kulüplerimize destek olduk. Bunun yanında Çubuk Belediyesi Engelsiz Spor Kulübünü kurarak bugüne kadar 25 farklı branşta 1600 lisanslı sporcu yetiştirdik. Ancak bu sayıyı artırmak ve daha fazla genç sporcuya imkan tanımak için çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz yeni spor salonları inşa etmek ve lisanslı sporcu sayısını iki katına çıkarmaktır. Yapacağımız yeni spor kompleksinde;halı sahaları, tensi kortları, basketbol sahaları, kondisyon alanları olacak. Ayrıca girişimlerimizle yapımına başlanılan bin kişi kapasiteli kapalı spor salonunun hizmete girmesiyle birçok dalda ulusal ve uluslararası turnuvalar da düzenleyeceğiz.

Kadınlara Yönelik Yöresel Ürünler Üretim ve Satış Merkezi

Bilindiği üzere ilçemizin ekonomisi günübirlik yerli turizmden besleniyor. Tüm projelerimiz bir birini tamamlayan ve destekleyen projelerdir. Hedefimiz başta kadınlarımız olmak üzere ilçemizde yaşayan herkese bir şekilde ekonomik katma değer yaratmak. Bu nedenle çevre ilçe ve illerdeki vatandaşlarımızı ilçemize çekebilmek gastronomi ve yöresel ürün pazarından daha fazla ekonomik dönüş alabilmek için ilçemizde yeteri kadar doğal ürünler ve el işleri üretilmesi gerekiyor. Bu amaçla Kadınlara Yönelik Yöresel Ürünler Üretim ve Satış Merkezini kuracağız.  Burada ilçemizde yetişen bütün ürünlerin geleneksel yöntemlerle, üretildiği ve satışının yapıldığı merkez oluşturmayı hedefliyoruz. Bu projenin amaçlarından biri de ilçemizde bir taraftan istihdama katkı verirken diğer taraftan da tarımsal ve yöresel ürünlerimizi ekonomiye kazandırmak.

Robotik Kodlama Atölyeleriyle Geleceğe Emin Adımlara İlerleyeceğiz

Teknoloji her geçen gün hayatımızın bir parçası haline geliyor. Belediye olarak, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi donanımlı ve yenilikçi bireyler olarak yetiştirmek hedeflerimizden biridir. Bu sebeple, ilk defa Robotik Kodlama Atölyelerini ilçemizde hayata geçireceğiz.

Bu atölyelerde, çocuklarımız teknolojiyle yakından tanışacak, kodlamayı öğrenecekler.

Çubuk Emekliler Lokali Projesi

Elleri öpülesi güngörmüş vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik bir hizmet projesidir. Amacımız, yaşlılarımızın sosyal hayata katılımını artırmak, onların yaşam kalitesini yükseltmek ve kendilerini daha aktif hissetmelerini sağlamaktır. Bu proje kapsamında, ilçemizde mevcut bir yapıyı lokale dönüştüreceğiz. Büyüklerimiz burada günlük faaliyetlere katılıp, sosyal etkileşimlerde bulunarak çeşitli hobilerini paylaşabilecekleri bir ortamda buluşacaklar. Merkezimizde çeşitli zamanlarda sağlık hizmetleri de sunulacak.

Sosyal Yardımlar Artarak Devam Edecek

Isınma Yardımı, Gıda Yardımı, Hijyen Malzemeleri Desteği, Eğitim ve Öğrenim Desteği gibi desteklerimiz artarak devam edecek. Bunlarla birlikte;Kahramanmaraş’ı sarsan deprem felaketi sonrasında ilçemizde birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin, dayanışmanın önemini bir kez daha gördük. Bu zorlu süreçte, sivil toplum kuruluşları ve siz değerli vatandaşlarımızın desteğiyle Çubuk Yardım Eli Platformunu oluşturduk. Ancak, sosyal yardımlarımızı daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirmek için yeni bir adım atmaya karar verdik. Bu nedenle, Çubuk Yardım Eli Platformu’nu daha da geliştirerek bir vakıf oluşturmayı hedefliyoruz.

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Projesi

İlçemizi Sporcu Şehri yapma konusundaki hedefimiz doğrultusunda ilçemize yeni dönemde ikinci yüzme havuzunu kazandırmak istiyoruz. İlçemizin ikinci yarı olimpik yüzme havuzunu Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle yapacağız. Projenin gerçekleşmesi için bu yıl içerisinde önemli adımlar attık. Seçimlerin hemen ardından Gençlik ve Spor Bakanlığımız işbirliğinde çalışarak önce projenin hazırlanması arkasında da inşaat çalışmalarına başlayarak yarı olimpik yüzme havuzu projemizi hayata geçireceğiz inşallah.

Organize Sanayi Bölgesi  (Çubuk OSB)

Bilindiği üzere Organize Sanayi Bölgesi bir şehrin gelişmesine ve istihdam olanaklarının artırılmasına büyük katkı sağlar.  İlçemizde istihdamı artıracak ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacak OSB projemizi inşallah yeni dönemde ilçemize kazandıracağız.   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız ve sizlerin de destekleri ile 1 Nisan sabahı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olacak Turgut Altınok Başkanımızın da duyurduğu projeleri arasında olan Ankara için 20 OSB projesinin birini ilçemize kazandıracağız. Bu konuda biz daha öncesinden bölge çalışmalarımızı yaptık.

Ömürdede Bisiklet Yolu 2. Etabı

Bilindiği üzere Yıldırım Beyazıt Mahallemizde ilk etabını hayata geçirdiğimiz Ömürdede Bisiklet Yolu projemizin, bu dönemde 2. Etabını hayata geçirmek istiyoruz. 2. Etap bisiklet yolumuz Söğütözü Deresi boyunca Ziya Ülhak Caddesi ile Berat Caddesi arasında kalan kısma yapılacak. Toplam 1000 Metre uzunluğunda olacak bisiklet yolumuzda alt yapı çalışması, aydınlatma, peyzaj çalışması yapılarak halkımızın hizmetine açılacak. Ömürdede Bisiklet Yolu 2’inci etap çalışmasıyla birlikte toplam 2150 metre uzunluğunda olacak.

Kent Meydanı Projesi

Daha önceki projelerimiz arasında yer alan ancak kamulaştırma ile ilgili sorunların çözümü nün uzaması nedeniyle başlayamadığımız Kent Meydanı Projemizin 1. Etabını inşallah yeni dönemde yapacağız. Alan içerisinde kalan ve Emniyete ait lojmanların tahsisi yapılırken, binaların yıkımı için ihale aşamasına geldik. Emniyet lojmanlarının yıkımıyla birlikte toplam 14 bin 800 metrekarelik alanı kapsayan kent meydanımızın 1. Etabı olan 10 bin metrekarelik alanda projemize başlayacağız.  İçerisinde otopark, engelsiz meydan, wc, oturma alanları olacak projemizde el sanatları, yöresel ürünler alanı ve seyir terası gibi donatılar yer alacak.

Metro Projesi

Bilindiği üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu, Kızılay-Esenboğa Metro Hattının 2024 Yılı Yatırım Programına alındığını müjdeledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Sayın Turgut Altınok’ta göreve geldikten sonra ilk işlerinden birisinin Kızılay- Esenboğa – Çubuk Metro hattı olacağını vurguladı. İlçe merkezini de kapsayacak bu proje ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-Esenboğa Havaalanı, Keçiören ve Kızılay’a kadar hızlı ve konforlu ulaşım sağlanacak. İlçemizin ulaşım çilesine son verecek bu önemli projenin bizde takipçisi olacağız.

Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nde Hedefimizi Artırıyoruz

Her yıl düzenlediğimiz ilçemizin bir değeri olan ve ilçe ekonomisine büyük katkısı olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivalimiz sadece Çubuk Turşusunun lezzetini tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda ilçe ekonomisinin katma değerini de artırdı.  Geçtiğimiz yıl festivalimizi bir milyon ziyaretçiye ulaşarak her yönden büyük bir başarıyla gerçekleştirdik. Yeni dönemde hedefimizi daha da yukarıya taşımak istiyoruz. İş insanlarımız başta olmak üzere sizlerin destekleriyle hedefimiz, çıtayı daha da yükselterek festivalimizi 2 milyon ziyaretçi ile başarılı bir şekilde tamamlamak olacaktır.

Türkiye Kültür Turları

Gençlerimizin, kadınlarımızın ve emeklilerimizin farklı şehirleri ve kültürleri tanımalarını, yeni deneyimler edinmelerini sağlamak amacıyla, çeşitli dönemlerde geziler düzenleyeceğiz.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?