logo

Et Fiyatları Kontrol Edilemiyor Kurbanlık Zora Girdi

Ülke genelinde kırmızı ette yaşanan fiyat artışıyla beraber ithal et yöntemini devreye sokan Tarım Köy İşleri Bakanlığı fiyatları bir türlü kontrol altında tutamıyor.  

Spekülatörlerin bu kararın ardından harekete geçerek, şimdi de ‘İthal edilecek kurbanlıklar, domuz çiftliklerinde yetiştiriliyor.

Hıristiyan ülkelerden ithal edilen hayvanlardan kurbanlık olmaz. Deli danalı hayvanlarda ithal ediliyor’ iddiaları ile vatandaşların kafalarını karıştırmaya çalıştıkları öğrenildi.

Konuyla ilgili Tarım Bakanlığı başta olmak üzere bir çok kamu kurumuna şikâyet geldiği belirtildi.

Bakanlık yetkilileri ise bu tür iddiaların tamamının asılsız olduğunu, ithal edilecek hayvanların yetiştirildiği çiftliklerden Türkiye’ye getirilişine kadar geçen tüm aşamalarının kontrol edileceğini kaydettiler.

MARKETLER DE ALMADI

Vekaletle kurban kesen dernek ve vakıfların ardından, her yıl kurban bayramında kurbanlık satışı yapan büyük marketlerin de, üreticilerle alım sözleşmesi yapmadığı ortaya çıktı.

Üreticilerin, artan et fiyatlarını gerekçe göstererek, büyük marketlere yüksek fiyattan satış yapmak istediği, marketlerin de hayvanların ellerinde kalması endişesiyle sözleşme imzalamadıkları bildirildi.

50 KG‘LİK KOÇ BİN LİRA

Bu çerçevede, küçük baş hayvanlar için kiloda 18-20 lira talep edildiği öğrenildi. Yetkililer, bu fiyatlarla 50 kg’lik bir koçun, vatandaşa ancak bin liradan satılabileceğini, bu fiyatlardan da kurbanlık satmanın adeta imkansız olduğunu bildirdiler.

Bu nedenle, bazı marketlerin yurt dışından kurbanlık arayışına girdiği ifade edildi.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?