logo

Çubuk’un hava kalitesi iyi ‘memnun edici’ ölçüldü

Çubuk’un hava kalitesi iyi ‘memnun edici’ ölçüldü

Ankara’nın hava kalitesinde, kış mevsimiyle birlikte başlayan düşüş sürüyor. Siteler’de üç aydır sağlıksız hava kalitesi ölçülürken, dört ilçede ölçümler ‘hassas’ seviyeye ulaştı.

Hürriyet Ankara’nın son olarak kasım ayında gündeme getirdiği hava kalitesi ölçümleri, kent genelinde düşmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava kalite izleme istasyonlarından dün sabah alınan verilerine göre kent genelindeki 8 istasyondan sadece Çubuk’un hava kalitesi ‘memnun edici’ olarak ölçüldü. Motorlu taşıt kullanımının, fabrikaların ve çevreye fosil atık bırakan işletmelerin daha fazla oluğu Siteler bölgesinde hava kalitesi son üç ay olduğu gibi bir kez daha ‘sağlıksız’ olarak hesaplandı, ‘Herkes sağlık etkileri yaşamaya başlayabilir, hassas gruplar için ciddi sağlık etkileri söz konusu olabilir’ uyarısı yapıldı.

Üç ay önce hava kalitesi ‘orta’ olarak hesaplanan Keçiören, Sıhhiye ve Sincan’da ise bu kez ölçüm sonuçları ‘hassas’ seviyeye ulaştı. Demetevler ile birlikte hava kalitesi ‘hassas’ olarak ölçülen bölge sayısı dörde çıktı. Hava kirliliği ‘hassas’ olan bölgeler için ise ‘Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir. Genel olarak kamunun etkilenmesi olası değildir’ uyarısında bulunuldu. Bahçelievler’de ise hava kalitesinin iyiye gitmesi dikkat çekti. Üç ay önce ‘hassas’ seviyede olan Bahçelievler, 24 Şubat’ta ‘orta’ seviyeyi gösterdi. Kayaş’ta ise üç ay önce olduğu gibi hava kalitesi bir kez daha ‘orta’ olarak hesaplandı.

Kent genelindeki hava kirliliği oranlarını 18 Kasım’da ‘İlk Alarm Siteler’den’ haberiyle gündeme getirmiş ve düşmeye başlayan hava kalitesini Siteler’de ‘tehlikeli sınır’a yaklaşmaya başladığına dikkat çekmişti. Kasım ayındaki verilere göre Siteler’deki ölçüm merkezinde hava kalitesi ‘sağlıksız’, Keçiören, Kayaş, Sıhhiye ve Sincan’da hava kalitesi ‘orta’ olarak hesaplanmıştı. Demetevler ve Bahçelievler ‘hassas’, Çubuk ise ‘iyi’ olarak ölçülmüştü.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?