logo

Çubuk’ta Güvenli Ortam Sağlanıyor

Çubuk’ta Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu Ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü Yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 20.09.2007 tarihinde imzalanan “Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu Ve Önleyici Tedbirlerin alınılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü”ne istinaden, Ankara Emniyet Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında aşağıda maddeler halinde belirtilen “OKUL POLİSİ PROJESİ” protokolü düzenlendi.

PROTOKOLÜN AMACI:

Çocuklarımızın gelişimlerini sağlıklı yaşam şartları içinde tamamlamaları, ülkemize yararlı bireyler olarak yetişmeleri, sosyal devlet anlayışımızın vazgeçilmez gereklerindendir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı her türlü kötü alışkanlıklardan korumak, onların ruh ve beden sağlığı yerinde bireyler olarak yetiştirilmelerini sağlamak çalışmalarımızda temel amaçtır.

Bunun için;

– Güvenli eğitim ortamlarının oluşturulması,

– Muhtemel şiddet olaylarının önlenmesi,

– Okul çevresindeki etrafındaki her türlü umuma açık yerlerin sıklıkla denetlenmesi,

– Okul dışı faktörlerin öğrencilerimizi, okul yöneticileri, öğretmenler ve diğer personelin veya eğitimcileri rahatsız etmeleri, eğitim ve öğretimin güvenliğini tehdit etmelerinin önlenebilmesi.

– Tarafların işbirliği ve koordinasyonunda, mevcut güvenlik durumunun belirlenerek koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerinin arttırılması,

– Şiddet gören, cinsel istismara maruz kalan veya her hangi bir suçun mağduru olan öğrencilerimizin korunması,

– Okullarda çeteleşmenin önlenmesi,

– Ailelerin, okul güvenliği ile ilgili endişelerinin giderilmesi,

2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Çubuk İlçe Emniyet Müdürlüğü, Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu Ve Önleyici Önlemlerin Alınması İle İlgili Toplantı Kararları

Çubuk ilçesinde gençlerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda yetiştirilmesini sağlamak ve şiddet olaylarına maruz kalmadan şiddet olaylarının önlenmesine yönelik aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

1- Çubuk İlçesinde oluşturulan “İlçe Yürütme Kurulu”nun yılda en az iki defa geniş kapsamlı değerlendirme toplantıları yapması.

2- İrtibat(polis) görevlileri ile okul idarecilerinin her hafta cuma günü bir araya gelerek okullarının güvenliği ile ilgili değerlendirme yapması ve aylık rapor hazırlanması.

3- Her okulun kendi güvenlik problemleri ile ilgili değerlendirme yapması ve çözüm için irtibat görevlisiyle işbirliğine girmesi.(Problemin durumuna göre gerekirse ilçe emniyet müdürlüğü işbirliği ile öğrenci ve aileleri güvenlik ve zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılması.)

4- Okullarda öğrencilere yönelik olarak “zararlı alışkanlıklar ve risk gruplarıtı ile ilgili eylem planı hazırlaması.Plan kapsamında risk grubu teşkil edecek durumda olan öğrenci ve ailelere yönelik olarak rehberlik çalışmalarının yapılması.(Devamsızlık yapan öğrenciler/sosyal güvencesi olmayan ve parçalanmış aileler/zararlı alışkanlıklar vs.)

5- Okul güvenliği ile ilgili acil durumlarda müdahale ekiplerinin oluşturulması ve görev dağılımlarının yapılması.

6- İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından okul servislerinin denetiminin daha hassas bir şekilde sağlanması.

7- Okullarda güvenlik ile ilgili bir olay yaşandığında ilk olarak iirtibat memuruyla diyaloğa geçilmesi.

8- Özellikle okul giriş ve çıkış saatlerinde emniyet ekiplerinin okul önünde tirafiğin aksamaması ve güvenliğin sağlanması.

9- Yapılan fizibilite çalışmaları sonunda güvenlik problemi açısından en çok risk yaşayabilecek okullarla ilgili güvenlik tedbirlerinin daha kapsamlı şekilde ele alınması ve ağırlık verilmesi.

10- İnternet cafeler, bilardo salonları, büfe ve marketlerin denetiminin arttırılması.

11- Güvenlik önlemlerinin daha sağlıklı alınabilmesi için toplantıya Çubuk Belediyesinden bir yetkilinin de katılmasının sağlanması.

12- Okul güvenliği ile ilgili uygulanmakta olan farklı modeller araştırılacak ve kurula sunulacak.

13- Kurumlarla devamlı İşbirliği ve diyalog içinde bulunulması. (Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü/Okullar, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Belediye, Muhtarlıklar vs.)

14- Çubuk İlçe Koordinasyon kuruluna İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Demir, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İdris Karakuş seçilmişlerdir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?