logo

Çubuk’ta Aksaklıklar Ne Zaman Giderilecek?

ALT YAPI’DAKİ AKSAKLIKLAR NE ZAMAN GİDERİLECEK ?

Şuayip YAMAN

Dün ilçede alt yapı çalışmaları bitti derken, diğer taraftan birtakım aksaklıklar ve noksanlıklar ortaya çıkmaya başladı. Bugün, dolan ve patlayan kanalları görüyoruz.

Altyapı çalışmaları iyi gidiyor, Çubuk evladiyelik bir altyapıya kavuştu derken, birtakım aksaklıklar halkın moralini bozmaya başladı.

Bilindiği üzere iki yıl önce başlayan alt yapı çalışmaları diğer çalışmalarla birlikte Mayıs ayı sonlarında durduruldu.   Hala alt yapısı bitmeyen yerler çoğunlukta olup, asfaltlanmayan merkez sokaklar mevcut.. Bunlar ne zaman yapılmaya başlanacak?

 Zaman zaman Büyükşehir tarafından yapılan bu çalışmaların denetimsiz ve kontrolsüz yapıldığını ve ileride sorumlu olacağı için Çubuk Belediyesi yetkililerinin bu çalışmalara eşlik etmesi gerektiğini bu sütunlarda yazmıştım. Ama ne çare.. Kimin umurunda.. Bazı yetkililer bu duyurularımı dinlemedi. Bir kulaklarından girdi, diğer kulaklarından çıktı. Vatandaş zaten sorumsuz ve vurdumduymaz.

Çalışmalar bitmiş gibi, bir de cadde ve sokaklara asfalt atıldı. Hatta çoğunun da doğalgaz ve kanalazizasyon çalışmaları bitmediği halde. 

Şimdilerde bazı yerlerdeki kanallar doluyor ve kimi yerlerde de patlıyor. Geçtiğimiz hafta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde atıklarla dolan kanal Çubuk Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından temizlendi İçinden kum harcı ve kilit taşlar çıktı.

Yağmur suyu kanalları nerelere ve nasıl konmuştu? Yağmur yağdığında yine bir yerleri su basıyor. Belediye binasının önünde bile yağmur yağdığında gölcükler oluşuyor.

 Esnaf su birikintilerini kendi yöntemiyle önlemeye çalışıyor. Keza Ankara Bulvarı da öyle..Özellikle Hastane’nin yeni binasının Bulvar’a bakan tarafında da gölcükler oluşuyor.

Alt yapı çalışmalarındaki aksaklıkları düzeltmek şimdilik yetkisi ve imkanları kısıtlı olan Çubuk Belediyesi’ne kaldı. Çubuk Belediyesi de personelinin çoğunu diğer kurumlara göndereceği için kısıtlı personelle bu aksaklıkların ve sorunların üstesinden kalkmaya çalışacak. Çalışanlara Allah kolaylık versin..

Yine geçtiğimiz Perşembe günü (17 Haziran), Camii Kebir önünde kanalizasyon patlamıştı. Çubuk Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri ekipleri kanalı büyükçe kazdılar ne çıksa beğenirsiniz? Kanal eski kanala bağlanmış.. Yeni kanal ise yolun diğer tarafında.. Çalışanlar kanalı yeniye bağlamamışlar, unutmuşlar. Çalışmalardan sorumlu yetkililer buraları hiç mi kontrol etmemişler? Üstüne üstlük kanal çalışmaları bitti diye eski kanalizasyonun üzerine bir de yeni asfalt dökmüşler.

Yine doğalgaz döşenmeyen, kanalizasyonu yenilenmeyen bazı yerlere de yine asfalt dökülmüş, yarın asfalt yine kazılacak. Böyle bir lüks uygulama dünyanın neresinde görülmüştür?

Oysa altyapı çalışmaları tamamlandığında asfaltlama işlemi yapılmalıdır. Uygun olanı uygulama da budur.

 Asfaltı araziden mi topluyorlar, yahut bedava mı alıyorlar? Bu israf değil de nedir? Bu milli gelire zarar değil mi?

Cami yanındaki kanalizasyon henüz yeniye bağlanmadı. İçinde ise pislikler yüzüyor. Çubuk Belediyesi ekipleri İki gün de bir vidanjörle suyunu çekiyorlar. Ama sonradan yine doluyor. Çünkü bu kanal evlere bağlı olduğu için sürekli çalışır konumda. İnsanlar buradan burunlarını tıkayarak transit geçiyor. Belediye ekipleri şimdilik bir şey yapamıyor.

 Camii cemaati ise olaydan hiç rahatsızlık duymuyor. Çünkü camii patlayan kanalın hemen yanı başında.. Namaz kılınırken de caminin kapıları ardına kadar açık. Bu kanaldan etrafa saçılan pis kokular Camii cemaatini nasıl rahatsız etmiyor?

 Bu ne umursamazlıktır. İnsan Belediye yetkililerine söyleyip bu kanalın tamirini yaptırmaz mı?

Seçim öncesi Camii cemaatinden birkaç kişi bana gelerek, “ Biz camide namaz kılarken cami önünden geçen seçim arabaları gürültülü bir şekilde müzik çalıyorlar. Bizim de dikkatimiz dağılıyor” şeklinde şikâyette bulunarak, partilerin yetkililerine olayı bildirmemi istemişlerdi.

Şimdi ise sağduyulu o camii cemaati gitmiş, yerine, “dut yemiş bülbüle dönmüş” cemaat gelmişti. Ağızlarına adeta kilit vurmuşlardı. Pis kokan kanalın yanından hızla geçiyorlardı. İnsan bu kadar mı sorumsuz ve vurdumduymaz olur?

Belki de Belediye yetkililerinin bu patlamış ve günlerce etrafa pis koku ve mikrop saçan bu kanaldan haberi yok. Sizler neden yurttaşlık görevini yerine getirmiyorsunuz? İnsanlık öldü mü ?

Belediye’ye sorun çıkartmak istemeyebilirsiniz? Ama toplumsal sorumluluk diye bir şey vardır. Bunu unutmayınız!.. Bırakın kendinize acımayı, çoluğunuz, çocuğunuz buradan geçip gidiyor. Onlara da mı acımıyorsunuz?

Kanal şimdilerde sıcakların da etkisiyle sivrisinek üretmeye başladı. Çevrede oturanlar ve özellikle de esnaf bu olaydan çok şikayetçi. Konuştuğum esnaftan bazıları, “İşlerimiz zaten iyi gitmiyor. Bir de bu olay başımıza geldi. Kimse dükkânımıza gelmiyor. Vatandaş işyerimizin önünden hızla geçip gidiyor” diyerek dert yanıyorlar.

Yetkililer günlerdir açıkta olan Camii Kebir’in yanındaki kanalı ne zaman kapatacak, vatandaş pis kokulardan ne zaman kurtulacak?

Çubuk halkının beklentisi bu aksaklık ve noksanlıkların bir an önce bitmesidir. İnşallah en kısa zamanda çalışmalar biter de halk da rahat bir nefes alır. Bu arada Çubuk Belediyesi de sivrisinekle mücadeleyi en kısa zamanda başlatmalıdır.

Elbette eskiyi yeni yapmak zordur. Ama biraz daha dikkatli olmakta yarar vard%

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share