logo

Çubuk aile yaşam ve e- spor merkezi açıldı

Çubuk aile yaşam ve e- spor merkezi açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Çubuk’ta tamamlanan Çubuk Aile Yaşam Merkezi, E-spor Merkezi ve Soğuk Hava Deposu açılış törenini düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine; siyasi parti temsilcileri, ABB meclis üyeleri, bürokratlar ve Çubuk halkı katıldı.

Çubuk Aile Yaşam Merkezi önünde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Başkan Mansur Yavaş, dört yıllık görev süresince Çubuk’ta yaptıklarını anlatmaya geldiğini kaydederek: “Çocuklarımız üşümesin diye 2 bin 298 aileye doğal gaz desteği veriyoruz. Çocuklarımız protein alabilsinler diye her ay 4 bin 600 aileye et ödemesi gerçekleştiriyoruz. 5 bin 609 aileye gıda, 421 aileye düzenli ekmek ödemesi yapıyoruz. Özellikle pandemi döneminde, Çubuklu evlatlarımızın eğitimlerinden mahrum kalmaması için 75 köyümüze internet bağlattık. 742 öğrencimize ise pandemi dönemi boyunca her ay 10’ar GB internet hizmeti verdik. İstiyoruz ki çocuklarımız gelişsin, üşümesin, akranlarıyla eşit şartlarda eğitim alsın. İstiyoruz ki artık onlar da aileleri gibi yardıma muhtaç kalmasın, hem kendilerine ve ailelerine hem de ülkemize faydalı ve üreten kişiler olsunlar.”

Çubuk’ta 6 bin 637 çiftçiye yem bitkisi, buğday, nohut, arpa tohumları desteği verdiklerini kaydeden Yavaş, şöyle devam etti: “Sebze fidesi, mazot ve sıvı gübre yardımında bulunduk. 11 bin 186 metre sulama borusu desteği yaptık. Sıvat, teke, mısır silajı ve suni tohumlama destekleri ile arıcılık eğitimleri sonucunda ilçemizdeki kırsal kalkınma çalışmalarına 13 milyon liralık katkı sağladık. 198 bin 472 metre içme suyu hattını tamamladık, 61 adet yeni su deposunu yeniledik. 312 bin 847 asfalt attık, 12 bin 850 metre yeni yol açımını tamamladık. 25 kilometre asbestli, yani kanserojen su borusunu iptal ederek yeniledik. 95 mahallede içme suyu hattı, su deposu yenilemesi, sondaj kuyusu ve 14 mahallede atık su ve yağmur suyu hattı yapımını gerçekleştirdik. Köylerimize 56 adet yangın söndürme tankeri verirken, özel otobüslere validatör takmak suretiyle Ankarakart ile ulaşımı başlattık. Daha önce Belediyemizin kreşi yoktu, biz açtık. Çubuk kadın kooperatiflerinden alınan ürünleri de yine Başkent Market’lerde satmaya; böylece hem onların ekonomisine katkı sunup hem de halkımızın sağlığına ve bütçesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.”

Yavaş, “Çubuk’ta bugüne kadar, tüm bu hizmetlerimiz için toplam 371 milyon 600 bin liralık proje ve yatırım yaptık. Çubuk halkından aldığımız parayı yine Çubuk halkı için harcadık. Hem sosyal yardım alan vatandaşlarımızın yanında olduk hem de üretime yatırım yaptık. Hem yolları yeniledik hem de altyapıda büyük dönüşüme imza attık” dedi.

SOĞUK HAVA DEPOSU YAPILACAK

Mansur Yavaş, konuşmasında Çubuklulara iki müjdeli haber de verdi. Çubuk’ta vişnenin çok olduğuna dikkat çeken Yavaş, “Mayıs ayında soğuk hava deposunun ihalesini yapacağız. Projeleri tamamlandı. Bölge ekonomisine katkı sağlayacak” derken vişnenin dondurulmuş gıda olarak satılması için çalışma yaptıklarını kaydetti.

METRO YAPILACAK

Havaalanı Metrosu’nun Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması için Ulaştırma Bakanlığı’na ocak ayında dilekçe yazdıklarını aktaran Yavaş, “Ulaştırma Bakanlığı metroyu devrederse, inşallah Çubuk’u da kapsayacak şekilde yapmaya söz veriyoruz. Bunun da müjdesini veriyoruz” dedi.

ÇUBUK AİLE YAŞAM MERKEZİ

Çubuk Atatürk Mahallesi Eski Pazar yerine inşa edilen Çubuk Ticaret Merkezi ile yan yana bulunan ÇUBUK AİLE YAŞAM MERKEZİ içerisinde KADINLAR LOKALİ, BELMEK, SOSYAL HİZMETLER, Gençlik Merkezi, kütüphane, bilgisayar, bay-bayan spor merkezi, oyun salonu ve 123 kişilik konferans salonu yer alıyor.

Çok Amaçlı Merkez Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Çubuk AYM’de; eğitim, kültür, sanat ve spor branşlarında çeşitli faaliyet, etkinlik ve aktiviteler gerçekleştiriliyor.  6 bin 242 metrekare alan üzerine inşa edilen 7 katlı Çubuk AYM 14-28 yaş aralığında üyelere ücretsiz hizmet  veriyor.

Çubuk Aile Yaşam Merkezi Hizmetleri: Türkçe-Matematik-Fen Bilgisi, Drama, Satranç, Taekwondo, Kuranı Kerim, Müzik Kursları, Gitar, Bağlama, Wushu Sanda, Resim, İngilizce A1-A2, Bay-bayan kondisyon spor salonunda; Step, Plates, Fitness, Zumba, Takı Tasarım, Soğuk Porselen, Hüsnü Hat, El Sanatları: Takı-İğne Oyası-Rölyef kursları veriliyor.

ÇUBUK E-SPOR MERKEZİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi işlem Daire Başkanlığı ve İnovatif AŞ iş birliği ile kurulan merkez

Ankara Bulvarı üzerinde bulunan Eski Çubuk Aile Yaşam Merkezi’nin mevcut binasına 1000 metrekare alan üzerine kurulan merkezde; turnuva salonu, oyun odası, oyun konsolu odası, sanal gerçeklik alanı ve e-spor antrenmanları için hazırlanan 4 tane de boot-camp yer alıyor. Son teknoloji PC-bilgisayarların yer aldığı merkezde, her türlü ekipman ücretsiz olarak kullanılabilecek. Genelde gençlere hitap eden merkezde her yaş grubu için eğlenceli oyunlar bulunuyor.

ABB tarafından merkezde yer alan tüm odalar ve sağlanan tüm hizmetler randevu sistemiyle ücretsiz olarak Başkentli e-spor tutkunlarına sunulacak. Merkezden faydalanmak isteyen vatandaşlar, “espor.ankara.bel.tr” adresinden randevu oluşturabilirler.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?