logo

Yıldırım Beyazıt Camii Külliyesi Cami Açıldı

Yıldırım Beyazıt Camii Külliyesi Cami Açıldı

Yenice mahallesinde Yıldırım Beyazıt Camii Külliyesi dualarla ve ilk namaz kılınarak hizmete açıldı.

Cami yanındaki açık havada yapılaması planlanan açılış programı yağmur nedeniyle cami içerisinde yapıldı.

Dernek organizasyonunda yapılan açılış programı mehter takımı gösterisi ve okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Name İlahi Grubu’nun seslendirdiği ilahileriyle devam etti.

Yapının hem içinde, hem de dışında doğal taş kullandıklarını anlatan Yıldırım Beyazıt Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yusuf Abadan, “Bin 100 metrekare kapalı alanı bulunan camide yaklaşık 2 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek. Çevredeki en büyük cami. Camimizin iç kısmı Kahramanmaraş’tan getirilen taşlarla, dış kısmıysa Nevşehir’den getirilen doğal taşlarla kaplandı. Bu şekliyle de bölgemizde ilk olma özelliğine sahip. Camimizin kubbesi 28 metre çapında, kubbe yüksekliğiyse 17,5 metredir. Toplam 24 kubbeden oluşan camimizin mimarı Mustafa Şahin’dir. Camimizin bir diğer özelliğiyse minarelerinin her birinde 35’er ton olmak üzer toplam 70 ton su deposu mevcuttur.” diye konuştu.

Caminin mimari yapısıyla göz kamaştırdığını kaydeden Abadan, ibadethanenin hemen yanına Kuran kursu ve yurt yaptıracaklarını belirterek, bunun için hayırseverlerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Süleyman Haksever konuşmasında: “Camilerimiz sosyal alanlar olmalı. Sadece 5 vakit namaz için olmamalı. Buralarda güzel programlar yapılması ve camilerimizi daha aktif kullanmalıyız. Bu vesile ile camiler hepimizin evi, yapılan tüm yardımlarınız için Allah razı olsun. İnşallah sizlerinde yardımıyla buranın hemen yanına Kuran kursu binası yapacağız. Burasını geniş çaplı bir yer olacak, bu yüzden burasını külliye yaptık. Umarım bu tür külliyelerin sayısı artar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından edilen dua sonrası ilk öğle namazı kılındı. Misafirlere kesilen kurbanların etinden yapılan yemekler ikram edildi.

Açılışa, Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kurulu başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz,Kura Hafız Ahmet Varol, Çubuk eski ilçe müftüsü Abdurrahim Somuncu, Çubuk ilçe vaizi Mustafa Aydost, Kastamonu ilçe vaizi, Pursaklar ilçe müftüsü Hasan İzmirli, Pursaklar Merkez cami baş imamı Kura hafız Hasan Akdemir, Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, köy imamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Yenice mahallesinin merkezinde yer alan ve 5500 metrekarelik bir alana inşa edilen Yıldırım Beyazıt Camii Külliyesi, 3 kattan oluşuyor. Caminin içerisi, bin 300 kişi kapasitede yapıldı. Bu güne kadar 3 milyon harcanan cami, yaklaşık 3 yılda tamamlandı. Dekorasyonunda mermer, bronz-ahşap gibi malzemeler kullanılarak, sade, modern ve estetik bir ibadethane olarak tasarlandı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin yakınlarında olması ile caminin dolup taşacağı tahmin ediliyor.

#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?