logo

Yaman; Tarih Bizden Hesap Sorar

Çubuk Platformu Basın sözcüsü Şuayip Yaman, ‘Yıldırım Beyazıt Üniversitesi çubuk’tan başka bir yere kurulursa tarih bizden hesap sorar’ dedi.

Yaman, yaptığı açıklamada, ilçenin 2004’den itibaren üniversite için sürdürdüğü alt yapı çalışmalarını tamamladığını ve Çubuk ilçesinin kurulması düşünülen ‘Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ için tek yürek olduğunu savundu.

Çubuk’un her yönüyle üniversite için hazır olduğunun altı çizen Yaman, şunları kaydetti:  ‘İlçemize yurtiçi, yurtdışı ve şehir içi ulaşım çok kolaydır. Esenboğa Havalimanı ilçemizde ve Protokol yoluna bağlanan 6 şeritli bölünmüş yol bitmek üzeredir. Ayrıca ilçemize EGO ve Halk Otobüsleri ile her iki dakikada bir otobüs seferleri vardır. Üniversite için bin 800 dönüm arazisi ayrılmış olup, tamamı ağaçlandırılmış 450 dönümünde ise 50 yıllık yetişmiş ağaçlara sahiptir. Bu alan içinde amaca uygun binalar da mevcut bulunmaktadır. Ayrıca öğrenci yurt binaları da hazırdır. En önemlisi de üniversitenin kuruluş çalışmaları için de onlarca akademik kadro ilçemizde hazırdır. Başta Çubuk Halkı olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, siyasi partiler, iş adamları ve yöneticiler her türlü katkıya hazırdır” dedi.

1402 Ankara Savaşı’nın Çubuk’ta yapıldığını hatırlatan Yaman, ‘Yıldırım Beyazıt ismi Çubukla özdeş hale gelmiştir. Bunun en güzel göstergesi de yerleşim yerlerinin isimleridir. Muharebenin olduğu yerlerde yüzyıllar geçmesine rağmen özellikle Melikşah’ta savaşın izleri hala kaybolmamıştır. Görüldüğü gibi her şey Çubuk ilçesinin lehinedir. Her üniversitenin adının bulunduğu yöre ile ilgili tarihi ve kültürel bir bağlantısı vardır. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin de bir özelliğinin olması gerekir. Çubuk’tan başka bir yere kurulursa tarih bizden hesap sorar’ dedi.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?