logo

Vali Afet Toplantısı Yaptı

Vali Afet Toplantısı Yaptı

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Çubuk’ta, sağanak ve dolu nedeniyle zarar gören ekili alanlarda incelemelerde bulundu.

Çubuk Kaymakamlığında Vali Yüksel başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Akbayrak, ilçede meydana gelen hasar hakkında bilgi verdi.

Yüksel, önceki gün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağmurun, bazı bölgelerde doluya dönüştüğünü belirterek, incelemelerde bulunmak üzere Çubuk ilçesine geldiğini söyledi. Yağışlar esnasında kendisinin de bölgede olduğunu, 70 yıldır ilk defa böyle şiddetli bir yağışın meydana geldiğini bildiren Yüksel, “Zaman zaman bütün bölgeyi kapsayan o yağış, çok kısa sürede 26  kilogram yağışa neden oldu. 70 yıl önce bu bölgede aynı olay oldu ve 71 -74  kilometre hızla esen çok kuvvetli rüzgar esti. Zaten hasarın büyük bir kısmını yağış ve doluyla birlikte çok kuvvetli esen rüzgar oluşturdu” dedi.

Rüzgar nedeniyle Esenboğa Havaalanındaki bazı uçakların da tekerlekleri üzerinde döndüğünü, bazı uçakların da kanatlarında kırılmalar meydana geldiğini ifade eden Yüksel, “Bazı binaların çatılarında da su geçirmeler oldu. Ancak seyri seferde bir aksaklık olmadı. Çabuk fark edildi ve o sırada hava trafiğinde olan uçakların 34 dakika alana inmelerine izin vermedik. Çabuk müdahale ettik. Eğer inselerdi, hepimizi üzecek olaylar meydana gelebilirdi. Ancak sadece tarım alanlarında büyük tahribatlar meydana geldi” diye konuştu.

İnsanların gözünden tek bir damla yaşın akmasını istemediklerini belirten Yüksel, zarar gören yerlerin sahiplerine katkı yapmaya hazır olduklarını, devletin gücünün vatandaşın yanında olduğunu kaydetti.

Entelektüel zirai yapısı yüksek ve akıllı olan Çubuk halkının sigortayı dikkate almamasının yanlış olduğuna dikkati çeken Yüksel, “Dünyanın bundan sonra en ciddi sorunu küresel ısınma sorunu ise, tarım sigortasının bir kez daha gündeme getirilmesi gerekmektedir” dedi.

Her gün hava tahmininin takip edildiğini ancak önceki günkü yağışın tahmin edilemediğini ifade eden Yüksel, “Dün çok garip bir durum oldu. Meteoroloji yağışı tahmin edemedi. Bu dünyanın her yerinde oluyor. Uzak Doğu’da hortum oldu, o bölgedeki meteoroloji sistemleri, tespit edemedi. Bu nedenle tarım sigortası hakkında Çubuk’ta yeniden bir çalışma yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından bu acil durum için bir miktar katkı yapılabileceğini anlatan Yüksel, şöyle konuştu:

“Çubuk’ta 63 çiftçinin 800 dekar alanı zarar görmüştür. Yüzde 40 ila yüzde 100 oranında zarar gören alanlar bulunmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kararlarıyla Başbakanlığın kararlarını çok hızlı bir şekilde alabileceğimizi değerlendiriyorum. Sizin yapacağınız şey moral kabiliyetinizi dik tutun, tarlalarınızı yeniden kavrayın yani orada ne varsa kullanacak şeyleri toplayın. Tarlaları tekrar yeni bir ürüne hazırlamak imkanı varsa yeniden hazırlayın. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tohum katkısı yapabilir. “

Daha sonra İlçe Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle’nin ve mahalle muhtarlarının görüşlerini alan Yüksel, hasar gören yol ve alt yapının da afet kapsamında yapılabileceğini kaydetti.

“TAKIM ELBİSELİ DEĞİL, İŞ ELBİSELİ TARIM MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANI İSTİYORUM”

İlçe Tarım müdürlüklerinde kravatlı ve ceketli çalışanları görmek istemediğini vurgulayan Yüksel, “Tarım müdürlüklerinde markalı takım elbiseli, kravatlı ve mendilli masa başında ziraatçı görmek istemiyorum. İş elbiseleriyle alanda çiftçimizin üreticimizin yanında olmalarını istiyorum. O zaman tarımda çok daha ileri ve istediğimiz seviyede oluruz” dedi.

Vali Yüksel, Kaymakamlıkta yapılan toplantının ardından Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in isteği üzerine ilçede örnek seracılık yapan Aşkın Kavasoğlu’nun serasında inceleme yaptı. İlçedeki diğer üreticilere örnek olduğundan dolayı Kavasoğlu’na teşekkür eden Yüksel, alış veriş yapan vatandaşlarla da sohbet etti.

“İLÇEMİZDE SERACILIĞI VE TARIM TURİZMİNİ YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ’’

Burada bir konuşma yapan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Ankara’da ilçeler arasında tarım bakımından en çok potansiyeli olan bir ilçe olan Çubuk’un, bu güne kadar seracılık bakımında en az destek olan ilçe olduğunu söyledi. Ankara Valisi Yüksel’in ilçeye bundan sonra seracılık konusunda gerekli desteği vermesini isteyen Başkan Özden, ’’İlçemin halkı çok çalışan ve kadirşinas dır. İlçemiz tarım potansiyeli bakımından da çok önemli bir potansiyele sahiptir. Biz ilçemizde seracılığın yaygınlaştırılmasını istiyoruz. İlçe halkımın sarf ettiği emeklerinin maddi anlamada kendilerine dönüşmesini istiyoruz. Bu anlamda ilçemize destek olmanızı istiyoruz. Örneğin Aşağı Çavundur Mahallemizde bulunan meralık alanın vasfının değiştirilerek buralarda tarım turizmin yaygınlaştırmak en büyük hedeflerimizden biridir. Aşağı Çavundur, Akkuzulu, Kızılca, Dumlupınar ve Yenice bölgelerimizde seracılık çok önemli geçim kaynağı olur. İnsanlarımız çok iyide para kazanırlar, anacak bu konuda sera desteğine ihtiyacımız var’’dedi.

‘ÇUBUK KESME ÇİÇEKCİLİĞİN BORSASI OLMALI’

Çubuk’un çalışkan ve kadirşinas halkının yanında çok iyi, çalışkan ve azimli belediye başkanı ve kaymakamının bulunduğunu ifade eden Vali Yüksel, ’’Çubukluları iyi anlayan ve algılayan çalışkan iyi bir kaymakamımız ve belediye başkanımız burada görev yapıyor. Ben burada seracılığın ve tarımın egemen olmasını ve gelişmesini istiyorum. Özelliklede Çubuk’ta kesme çiçek üretiminin Türkiye’nin borsası yapılmasını istiyorum. Bak siz bunu yaparsınız, ben size güveniyorum. Bütün bölge Çubuk’ta gelip kesme çiçek almalı ve kesme çiçeğin fiyatını siz belirlemelisiniz. Ben Ankaralıların para kazanmasını istiyorum. Bu konuda Yalova’ya giderek incelemelerde bulunduğunuzu biliyorum. Bu geziniz sizi tahmin etmediyse Antalya’ya üreticileri göndereyim bir daha inceleme yapsınlar. Bu bir bilgi akışıdır, bu bir bilgi paylaşımıdır. Çok faydası olur’’ diye konuştu.

Seralarda yapılan incelemelerin ardından Vali Yüksel ilçeden ayrılırken, Ak Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Vali yardımcıları Mehmet Kurt ve Ahmet Şahin, İlçe Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Lokman Özden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhsin Temel, İlçe Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, Gıda ve Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak, ekili alanların zarar gördüğü Güldarpı Mahallesinde incelemelerde bulunarak vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu ve ihtiyaçları konusunda sohbet etti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?
#

Vali Afet Toplantısı Yaptı” için 1 yorum

  1. hüseyin : diyor ki:

    dolu yağışında hasar gormus aracları pdr sıstemı ıle duzeltıyoruz…

    daha genıs bilgi için irtibat:0352 311 36 86

    0