logo

Turşu Festivali 10-16 Eylül’de

Turşu Festivali 10-16 Eylül’de

Bu yıl 8. Düzenlenecek olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali 10-16 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Çubuk’ta gençlerin bir araya gelerek kurduğu ”Genç Turşucular” grubunun ”Bizim Çubuk, Bizim Turşu: Gel ve Turşunu Kur” isimli projesi Türk Ulusal Ajansı tarafından kabul edilirken, proje kapsamında Slovakya’dan ve İtalya’dan gelecek gençler Çubuk Turşusu kurmayı öğrenecek.

Çubuk’ta 7 arkadaşın oluşturdukları ”Genç Turşucular” grubunun, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gençlik Programı Genel Koordinatörlüğü’ne sundukları proje kabul edildi. Proje sorumlusu Derya Çubuk, turşusu ile ünlü Çubuk’ta ilk defa turşu hakkında projeyi kendilerinin yaptıklarını söyleyerek, bundan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Projeye 17 bin Avro hibe aldıklarını kaydeden Çubuk, Slovakya’dan ve İtalya’dan ortaklarının olduğunu ve onlara turşu yapmayı öğreteceklerini ifade ederek, ”Projemiz kapsamında Slovakya ve İtalya ülkelerinden gelecek ortaklarımıza, 10-16 Eylül tarihlerinde 8. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali esnasında hem festivalimizi tanıtacağız hem de turşu kurma konusunda eğitimler vereceğiz. Biz de 24 Eylül-1 Ekim arasında Slovakya’ya ve 1-7 Ekim tarihlerinde de İtalya’ya giderek onların yöresel yemeklerini tanıyacağız” dedi.

Gençlerin çok yerinde bir proje yaptıklarını ve onları tebrik ettiğini söyleyen Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, kaymakamlık olarak bu tür proje yapanlara her zaman destek olacaklarını belirtti.

Şahin, Çubuk turşularıyla ilgili Ankara Kalkınma Ajansına bir proje hazırlığında olduklarını da kaydetti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?