logo

Türkiye İnşaat Mühendislerine Eğitim

Türkiye İnşaat Mühendislerine Eğitim
Türkiye İnşaat Mühendislerine Eğitim

Ankara da 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında riskli yapı tespitlerine ilişkin esaslara yönelik eğitim ve sınav yapıldı.

Ankara Rixos Hotel’de ODTÜ İnşaat Müh. Bölümü ile Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Riskli Yapılar Dairesi Başkanlığı tarafından inşaat mühendislerine yönelik eğitim ve akabinde bu kapsamda ilk kez sınav gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Riskli Yapılar Daire Başkanı İsmail Raci Bayer açıklamasında: “ 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, riskli yapı tespitinin yapılabilmesi için kurum ve kuruluşlar Bakanlığımızca lisanslandırılmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlarda çalışaninşaat mühendisleri Bakanlığımızca düzenlenen eğitime katılım sağlayıp eğitim sonunda verilen katılım belgesini alarak, riskli yapı tespitinde görev alabilmekteydiler. Bugüne kadar yaklaşık bin kadar inşaat mühendisine bu şekilde eğitim ile katılım belgesi verilmiştir. Ancak 25.7.2014 tarihinde 6306 sayılı Kanun’un Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile birlikte lisanslandırılacak ve lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlarda görev almak isteyen inşaat mühendislerine Bakanlığımızca düzenlenecek eğitime katılımın yanı sıra, eğitim sonrasında yapılacak sınavda en az 70 alma şartı getirilmiştir. Söz konusu sınava Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 750 inşaat mühendisi iştirak etmiştir. Sonuçlar Kurban Bayramı sonrasında ilan edilecektir” diye konuştu.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında; 2014 Eylül ayı sonu itibariyle, 147 bin 616 konut ve 23 bin 403 işyeri olmak üzere toplam 171 bin 19 adet bağımsız bölüm içeren 47 bin 640 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirilmiş olup, toplamda 38 bin 854 adet konut ve işyeri içeren 10 bin 824 adet riskli binanın yıkımının yapıldığı bilgisi alındı.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?