logo

TÜBİTAK Çubuk’tan 15 Okul Seçti

TÜBİTAK Çubuk’tan 15 Okul Seçti

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına Çubuk’tan 15 Okul Seçildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ülke genelinde organize ediliyor.

Tüm Türkiye çapından 1000 okul ile yürütülecek faaliyetler için Çubuk’tan 15 okul başvuru yapmış ve tamamı fuar çalışmalarına kabul edildi.

Bilim kültürünün geliştirilmesi, tabana yayılması, bilim ve teknoloji konularında farkındalık oluşturulması amaçlanan program kapsamında Ankara ilinden kabul edilen okul sayısının yaklaşık %25’i sadece Çubuk’ta seçildi.

Program kapsamında, öğrenciler, belirttikleri tarihte, okul alanı içerisinde bilimsel yöntemler kullanılarak hazırlanmış en az 20 projenin yer aldığı bir fuar düzenleyecekler. Diğer tüm okulların öğrenci, öğretmen ve yöneticileri ile ilçe halkının da davetli olacağı bilim fuarları için başvurusu kabul edilen her bir okul 5000 TL destek sağladı.

İlçede kabul edilen okul sayısı itibariyle toplam 75.000 TL destek kazandı.

Bilim fuarı ile öğrencileri, öğretim programları ve kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma projeleri yaparak, bu araştırmalarının sonuçlarını sergileyecekler.

“TÜBİTAK Bilim Fuarları”, 5-12. sınıflarda okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulmayı amaçlamaktadır.

Projelere göre 5000 TL destek alan okullar listesi şu şekilde: Çubuk Barbaros Ortaokulu, Çubuk Atatürk Ortaokulu, Çubuk Dumlupınar Ortaokulu, Çubuk Çubuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Çubuk Çubuk Ticaret Meslek Lisesi, Çubuk Yıldırım Beyazıt Ortaokul, Çubuk Yavuz Selim Ortaokulu, Çubuk Çubuk Lisesi, Çubuk Hayri Aslan Kız Teknik Ve Meslek Lisesi, Çubuk Meliha Hasanali Bostan Çubuk Anadolu Öğretmen Lisesi, Çubuk Yunus Emre Anadolu Lisesi, Çubuk Çubuk Anadolu Lisesi, Çubuk Çubuk Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi, Çubuk Türk Telekom Ortaokulu, Çubuk Cumhuriyet Ortaokulu

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?