logo

Termal Su Yeşil Vadiye Getirilecek

Termal Su Yeşil Vadiye Getirilecek

Çubuk Özlüce Köyünde bulunan termal su için analiz çalışması yapıldı.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, yaptığı açıklamada, Maden Teknik Arama Enstitüsü (MTA) tarafından bulunan ve Çubuk Belediyesi olarak ihaleyle kullanım hakkı alınan Özlüce Köyündeki termal suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesiyle ilgili analiz çalışmasının yapıldığını bildirdi.

-TERMAL SU YEŞİL VADİYE GETİRİLECEK

Özlüce Köydeki termal suyun ilçe merkezine de götürülmesi için çalışma başlattıklarını hatırlatan Başkan Özden, şunları kaydetti:

’’Yaptığımız müracaatlar sonucunda Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nden ekipler geldi ve termal su hakkında incelemeler yaptılar. Bu suyun çok kaliteli bir su olduğu tespit edildi. Biz termal suyu özel sektör aracılığı ile hem termal turizminde hem de ilçe merkezine götürerek vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Yaklaşık 12 kilometrelik bir mesafeden Yeşil Vadi alanına getireceğimiz suyu ilk etapta yapacağımız yarı olimpik yüzme havuzlarında kullanacağız. Daha sonrada Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile birlikte sağlık sektöründe, özel sektör aracılığı ile termal alanda ve kaymakamlık aracılığı ile de seracılık faaliyetlerinde kullanacağız. Bilindiği üzere Özlüce Köyünde ve çevresinde 18 bin dönüm arazi üzerinde su arama yetkisi bizde. Bu alanda her türlü desteği yatırımcıya vermeye hazırız. İlçemizin geleceği bu termal suyla eşdeğerdir. Suyu ilçeye götürdüğümüzde Çubuk turizmdeki en büyük hedefine ulaşmış olacak. Yaklaşık 40 yıldır herkes Çubuk’taki termal kaynakları biliyor, ama kimse buna el atmıyordu. MTA’nın yaptığı çalışma sonucunda bu suyun sahibi belediyemiz oldu. Bu suyu turizme kazandırdığımızda Çubuk’a en büyük hizmeti yapmış oluruz.’’

– TÜRKİYE’NİN EN İYİ SULARINDAN BİR TANESİ

Çubuk Belediye Başkanlığının kendilerine müracaatı üzerine Özlüce Köyünde bulunan termal su hakkında inceleme başlattıklarını ifade eden Ankara Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Çevre Sağlığı Müdürü Ziya Demir, ’’ Termal suyun fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik özellikleri ve insan sağlığına faydaları konusunda bir inceleme başlattık. Yaptığımız ilk incelemede suyun insan sağlığına olumlu etkileri olduğunu tespit ettik. Gerek kamu, gerekse özel sektör olarak bu bölge yatırım yapılacak özellikte bir bölgedir. Burası şehre ve havaalanına daha yakın olduğu için özel sektör açısından biraz daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla müdürlüğümüz tarafından idari anlamda her türlü desteği vereceğimizi söylemek istiyoruz. Budaki su özellik olarak Haymana ve Kızılcahamam ile hemen hemen aynı değerde özelliğe sahip. Sıcaklık olarak da Haymana ile aynı 42 derecede. Fakat Kızılcahamam suyu biraz daha sıcaktır. Haymana ve Kızılcahamam gibi Türkiye’nin en iyi sularından bir tanesidir’’ dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?