logo

Şehrin Hırdavatçısı Sarı Osman

Şehrin Hırdavatçısı Sarı Osman

Çubuk’ta beni 7’den 77’ye herkes bilir. Hırdavatçı Osman Gülcan veya lakabı ‘Sarı Osman” yılların esnafı tarih sayılır. Onun hakkında her bir müşterisinin ayrı ayrı bir yorumu vardır.

Sarı Osman karmaşa yığını gibi görünen dükkanında neyi ararsa buluyor

Çocukluğundan bu yana yarım asrı aşkın süredir çalışan 76 yaşındaki hırdavatçı, sabah ezanıyla açtığı daracık dükkanında dağınıklığa rağmen her ürünün yerini ve fiyatını ezbere biliyor.

Ankara’nın Çubuk ilçesinde çocukluğundan bu yana yarım asrı aşkın süredir çalışan 76 yaşındaki hırdavatçı, sabah ezanıyla açtığı daracık dükkanında dağınıklığa rağmen her ürünün yerini ve fiyatını ezbere biliyor. Baba mesleği hırdavatçılığa 7 yaşında köylerde eşeklerin sırtında satış yaparak başlayan Osman Gülcan (76), askerden geldikten sonra açtığı ve yarım asırdan fazladır çalıştığı aynı iş yerinde ve aynı düzende esnaflık yapıyor. Her gün sabah ezanından sonra işyerini açan Gülcan, yaklaşık 20 metrekarelik alandaki binlerce malzemeyi üst üste istiflerken, ilerleyen yaşına rağmen neyin nerede olduğunu tereddüt etmeden biliyor.

7 YAŞINDA BAŞLADI

İlçede herkes tarafından “Sarı Osman” lakabıyla tanınan ve hırdavat üzerine aranan her türlü malzemeyi sattığını aktaran Gülcan, şöyle devam etti:

“Bu işe 7 yaşında köyde başladım. İlçedeki köyleri hayvanlarla rahmetli babamla gezerek satış yapardık. Esnaflık benim baba mesleğimdir. Öncelikle köylerde hırdavat malzemelerinin yanında üzüm, şeker, leblebi, iğde, mutfak malzemeleri, lastik, soğuk kuyu ayakkabılardan da satıyorduk. Askere gidip geldikten sonra çarşı merkezindeki bu dükkanı açtım. Burada sattığımız daha çok hırdavat üzerine malzemeler. Kapı menteşesinden tutun kapı kilidine kadar her şey mevcut. Çubuk’ta beni 7’den 77’ye herkes bilir. Hırdavatçı Osman Gülcan veya ‘Sarı Osman’ diye bilirler. Sabah ezanlar okunduğunda iş yerine gelirim. Benim erken açtığımı da herkes bilir.”

HİÇBİRİNİ UNUTMAM

Dükkanın dar olmasından dolayı işyerinin dağınık olduğunu savunan Gülcan, buna rağmen tüm malzemelerin yerini ve fiyatını aklında tuttuğunu ifade ederek, “Aradığım her şeyi rahat bir şekilde bulabiliyorum. Bakın işte ayakkabı boyası, cilası burada. Aradığımı bulmak zor değil. Zorluk çıkartan, bu dükkanın dar olmasıdır. İstenen malzemeyi hemen bulurum. Kalmadıysa yok derim. Buradaki tüm ürünlerin fiyatları benim aklımda, hiçbirini unutmam. Kati suretle unutmam” diye konuştu.

ÇALIŞMADAN DURAMIYOR

İlerleyen yaşı nedeniyle çocuklarının çalışmasını istemediğini anlatan Gülcan, ancak çalışmadan duramadığını ve yarım asırdan bu tarafa her gün çalıştığını sözlerine ekledi. Çubuk Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Gaffur Zengin de Osman Gülcan’ın ilçede fiilen esnaflık yapan en yaşlı esnaf olduğunu aktararak, “Hem istikrar ve satış anlamında hem de dürüstlük anlamında örnek bir büyüğümüz. Ben bildim bileli aynı dükkan ve aynı düzende satış yapıyor. Aynı zamanda ilçemizin çalışan en yaşlı esnafıdır” ifadesini kullandı.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?