logo

Şehit Aileleri ve Gazilerden Çanakkale’ye Ziyaret

Şehit Aileleri ve Gazilerden Çanakkale’ye Ziyaret

Şehit aileleri federasyonuna bağlı, Ankara, Çankırı, Kastamonu ve Çubuk’tan, şehit aileleri ve gazilerin katılımı ile Çanakkale gezisi programı düzenlendi. Geziye şehit ve gazi yakıları katıldı.

Ziyaretlerinin amacı, mübarek topraklarda yatan, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizin mirasına sahip çıkmak olduğunu hatırlatan, Şehit Aileleri Denetleme Kurulu Başkanı Zeki Avan: “Çanakkale’ye herkesin ömründe en az bir defa ziyaret etmelidir.  Ayrıca ilk, orta, lise ve üniversitede öğrencilerimize zorunlu olarak en az birer defa belirli bir program dahilinde geziler düzenlenmelidir. Başarılı öğrenciler Çanakkale gezisi ile ödüllendirilmelidir.  Resmi kurum ve kuruluşlar daha çok teşvik edilmelidir. Yeni sözlenen ve evlenecek gençlerde teşvik edilmelidir. İş ve işverenler, çalışanlarına geziler düzenlemesi için teşvik edilmelidir. Geziler cumartesi ve pazar günlerine de sıkıştırılmamalıdır.  Hafta içerisinde ziyarete gideceklere de kolaylıklar sağlanmalıdır. Çünkü evlatsız olunur, ama vatansız olmayacağını çok iyi bilmektedirler. Bu nedenle Çanakkale ruhunu iyi anlamamız gerekmektedir” diye konuştu.

Avan konuşmasının devamında: “Bizlere emanet edilen bu manevi yerleri gezerken çok saygılı olup, başkalarını rahatsız etmemeliyiz.  Turistlik bir gezi olmamalıdır. Geziye son model araçlarla gelip, ziyarette bulunduğumuz mevsim şartlarına göre ayrı, ayrı elbise giyip, canımızın rahatlığı için gereken her şeyi yapıyoruz.  Gezide üzerimizde bir yük olmadan ve her an düşmandan gelecek bir tehlike olmadan, çok rahatlıkla geziyoruz. Bir elimizde yiyecek, bir elimizde su, arada bir çay ve meşrubat içtiğimiz halde, kendimizi boş olarak zor gezdiriyoruz.  Yorgunluktan kendimizden geçip, öldük, bittik deyip, otelde duş yaptıktan sonra, rahat bir şekilde dinleniyoruz. Geçmişte atalarımız Çanakkale’de yedi düvelle savaştı. Kanın son damlasına kadar vatanı, bayrağı, ezanı, hürriyeti ve namusu için şehit ve gazi oldular. Bu günde aynı oyun Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari gibi ülkemizin birçok il ve ilçesinde devam ediyor. Bu defa açıktan değil, içimizdeki vatan hainleri ve iş birlikçilerin kullanıyorlar. Bu defa daha acımasızca, kalleşçe ve sinsice saldırmaktadırlar. Bunu da hak ve özgürlük maskesi adı altında yapmaktadırlar. Sözde Kürtlerin hakkını savunuyoruz deyip, baskı ve zulüm yapıp, huzurlarını bozmaktadırlar” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?