logo

Ramazanda Ankara Eti Çubuk’tan Yiyecek

Ankaralı bu Ramazan da meşhur doğal eti ile ünlenen Çubuk eti yiyecek.

Ankara’da et üretimi denince akla ilk gelen ilçe olan Çubuk, ramazanda Ankara’nın et ihtiyacını karşılamak için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Taze ve yağsız et üretimiyle Başkentin et ihtiyacının yüzde 30’una yakınını karşılayan Çubuk’ta, haftanın altı günü yapılan kesimler ramazanda Ankaralı tüketicilere sunulacak.

Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce, Çubuk’un et üretimindeki şöhretini hayvanların doğal yemlerle beslenmesi ve temiz havaya bağlarken şunları söyledi:

Suni yem kullanılmıyor

“Çubuk’ta pazar hariç her gün taze canlı hayvan kesimi yapılır. Eti bekletme bayatlatma gibi uygulamalar Çubuk’ta yok. Hayvanların beslemesinde doğal yöntemler kullanılır. Verilen yemler organik ve suni yemler kullanılmıyor. Bundan dolayı etler doğal ve lezzetli olur. Çubuktaki mezbahalar da hijyenik ve standartlara uygun birinci derece kombine tesislerdir. Temizliğe özel önem gösterilir. Bu gibi özellikler de et satışında Çubuk’a avantaj sağlıyor. Ramazanda et satışlarında artış bekliyoruz. Hazırlıklar devam ediyor. Fakat bazı gerçekleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Tüketicinin alım gücü sınırlı. Bundan dolayı Ramazanda satışın çok fazla miktarda yükseleceğini düşünüyorum. Et satışlarında artış olacaktır fakat bu kısa süreli bir artış” dedi.

Başkent’te kayıtlı 270 bin baş hayvan var

Çubuk’ta hayvanlılıkla uğraşan bin 500’e yakın küçüklü büyüklü işleme bulunuyor. Eskiden bu oran çok daha yüksek olmakla birlikte şimdi Ankara et üretiminin yüzde 30’unu Çubuk karşılıyor. Çubuk’taki büyük işletmeler daha çok sanayi entegre kuruluşlarına çalışıyorlar sucuk salam sosis gibi ürünler için et sağlıyorlar. Ankara İl Tarım Müdürlüğü resmi rakamlarına göre kayıtlı 270 bin baş hayvan var. Bu rakamın da 45-50 bini Çubuk’ta bulunuyor. İthal etler kısa vadede et fiyatlarını düşürebilirler fakat uzun vadede düşünüldüğünde fiyatların daha da artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?