logo

Pursaklar’da Şehircilik Konferansı

Pursaklar’da Şehircilik Konferansı

Türkiye’de ilk defa Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen Şehircilik Konferans ve Çalıştayları’nın 5’incisi yapıldı.

Konferansa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel katıldı.

Pursaklar Belediyesi ve Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından Saray Kültür Merkezi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenen Şehircilik Konferans ve Çalıştayı’na AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Hacettepe Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Tufan Gündüz, SDE Demokratikleşme Koordinatörü Dr. Murat Yılmaz, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

“Mimarinin İdeolojisi, İdeolojinin Mimarisi” konulu konferansta konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, “Şehirlerimizde mühendislikten mimarlığa geçiş zamanıdır. Şehirlerimizin bir ruhu ve karakteri olsun diyorsak bugün bu çalıştayın önemini daha iyi anlarız. Huzurlu, güvenli, rızkı bol şehirler modellemesi ortaya koymalıyız.”dedi.

 “Şehirlerimizde mühendislikten mimarlığa geçiş zamanıdır.”

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin’e teşekkür eden Menderes Türel, belediyeciliğin kısa tarihsel sürecinden bahsederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyecilik bizim işimizdir. Huzurlu, güvenli, rızkı bol şehirler modellemesi ortaya koymalıyız. Eğer huzurlu şehir bulursak vizyon belediyeciliğini gerçekleştirmiş oluruz. AK Parti ekonomik kalkınma ile manevi kalkınmayı birlikte yürütüyor. Batı ekonomisinin önemli bir bölümü çöküntüye uğramıştır. Çünkü ekonomilerinin manevi taçlandırması yoktur. Yıllarca ülkemizde şehirlerimiz imar yanlışlığı içerisinde gelişti. Bundan arınmak zorundayız. Şehirlerimizde mühendislikten mimarlığa geçiş zamanıdır. Mimarinin ideolojisi ideolojinin mimarisi çok önemlidir. Kentsel dönüşümü bir mahalle oluşumunun temeli olarak göreceğiz. Şehirlerimizin bir ruhu ve karakteri olsun diyorsak bugün bu çalıştayın önemini daha iyi anlarız.”

 “Değerleri kaybolan şehirler bizi üzer”

Konuşmasına Muharrem ayının önemini anlatarak başlayan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Pursaklar’a iki önemli mühür vurduklarını söyledi. “Pursaklar’ı ilçe yaparak beton yığınlarından kurtardık” diyen Başkan Çetin, “Heyecan ve tutarlılığımız var. Benimle bu dünyamı paylaşan arkadaşlarımla hizmete talip oldum. Değerleri kaybolan bir şehir bizi üzüyordu. Şehirler meydanlarıyla anılır. Çevredeki su kaynakları ve tarım toprakları hem de tarım topraklarının en kıymetli alanları binalaşıyor. Çalışıyoruz. Sürekli hareket halindeyiz. Hareketsizliği günah sayıyoruz. İlçemizi yeniden imar ediyoruz. Konferansımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”diye konuştu.

 “Selam olsun mimarisini fesle ile yapana”

 “Selam olsun mimarisini felsefe ile yapana” diyerek konuşmasına başlayan AK Parti MKYK Üyesi ve SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” kitabına atıfta yaparak şehirlerin durumunu anlattı. Konuşmasında mimarinin acı tablosunu örneklerle anlatan Aktay, belediyecilerin yaptıkları işin felsefesini düşünmek zorunda olduklarını söyledi.

Prof. Aktay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pursaklar Belediyesi’nin mimari felsefe ile tarihleri yeniden keşfedip o şehirleri yeniden kazandırmaya çalışması takdir edilecek bir gelişmedir. Geleneksel hale getirilen bu çalıştaylardan dolayı kendilerini kutluyorum. Yaşadığımız binalar birer otel gibi sadece gecelerimizi geçireceğimiz mekânlar değildir. Tek bir tornadan çıkan mimarinin felsefesi yöre insanını hesaba katmaz. Son zamanlarda bu felaketin önüne geçilmeye çalışılıyor. Mimarinin felsefesi ile şehirler yeniden kazandırılmaya çalışılıyor.”

 “Şehrin çevreye ve mimariye mutlak ihtiyacı var”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta yaptığı konuşmada, “Kentsel dönüşüm huzurlu ve sağlıklı bir yaşamı ele alan büyük bir dönemin adıdır.” dedi. Osmanlı mimarisindeki yapıların insan ruhuna uygun bir şekilde yapıldığını söyleyen Balta, “Binaların durumu şehirler hakkında bilgi verir. Şehirlerin düzeni ülkemizin gelişmişliğini gösterir. Pursaklar Belediyesi’nin bize yol gösteren bu çalışmalarından dolayı Başkanımız Selçuk Çetin’i kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkanlarının bu çalıştayları seçim beyannamelerinde bulundurmalarını umuyorum.”

“Mimaride bir viraj alalım”

Hacettepe Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Tufan Gündüz, yaptığı konuşmada mimarinin değişmesi gerektiğini ifade etti. “Mimaride bir viraj alalım, onun başlangıcı da bugünkü şehircilik konferansı olsun.” diyen Gündüz, konuşmasına şöyle devam etti: “Binalar birbirine uyumlu olsun. Şehirlerimizin meydanı olsun. Pursaklar Belediye Başkanı Sayın Selçuk Çetin, ilçeye meydan yaptıklarını söyledi. Öpüp başınıza koyun. Şehirlerde kimse kimseyi tanımıyor. Şehirleri şehir haline getirme zamanı geldi. Bu çalıştayların büyük katkısı olacağını ümit ediyorum.” dedi.

Konferansın sonunda Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’e ebru sanatı ile yapılmış tablo hediye etti.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?