logo

Pursaklar da Güreş Turnuvası Yapıldı

Pursaklar da Güreş Turnuvası Yapıldı

Pursaklar 1.Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı.

Pursaklar Belediyesi bu yıl bir ilke daha imza attı. Pursaklar halkını pehlivanlarla buluşturan belediye, ata sporu olan yağlı güreşleri ilçeye getirdi.

Pursaklar 1.  Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri sona erdi.  Başpehlivanlık finalinde Samsun bölgesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Şaban Yılmaz ve Erzurum bölgesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Savaş Yıldırım karşı karşıya geldi.

Çekişmeli geçen mücadelede Şaban Yılmaz rakibini yenerek 1.Pursaklar Yağlı Pehlivan Güreşleri başpehlivanı oldu.  Pursaklar’da bu yıl ilk kez yapılan  “Pursaklar Yağlı Pehlivan Güreşleri” coşkulu bir katılımla gerçekleştirildi. Çekişmeli mücadelenin Başpehlivanı Şaban Yılmaz oldu.

Ağalık İhalesini İş Adamı Yusuf Koca 60 Bin TL Vererek Aldı

Belediye tarafından organize edilen güreşler, Pursaklar Şehir Stadyumunda yapıldı. Müsabakaları, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin,  AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler,  Güreş Federasyonu Temsilcisi Sayit Temiz,  siyasi parti temsilcileri,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli izledi.  Yaklaşık 150 sporcunun katıldığı müsabakalarda güreş ağası ihalesini Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin’den iş adamı Yusuf Koca 60 bin TL vererek aldı.  Ağalık ihalesinin ardından güreşlere devam edildi.

İlk Yılın Başpehlivanı Şaban Yılmaz Oldu

Başpehlivanlık finalinde Samsun bölgesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Şaban Yılmaz ve Erzurum bölgesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Savaş Yıldırım karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen mücadelede Şaban Yılmaz rakibini yenerek 1. Pursaklar Yağlı Pehlivan Güreşleri başpehlivanı oldu.

Dereceye Girenlere Ödülleri Verildi

Minik 1 kategorisinde Duran Tosun,  minik 2 kategorisinde İ.  Şamil Özak,  teşvik 1 kategorisinde Ferhat Zileli, teşvik 2 kategorisinde Doğukan Kalaycı, tozkoparan kategorisinde A.  Yücel Ünal,  ayak kategorisinde M. Doğan Özkaya,  deste küçük boy kategorisinde Tuncay Karabacak,  deste büyük boy kategorisinde Ramazan Üngür,  küçük orta küçük boy kategorisinde Süleyman Efeoğlu,  küçük büyük boy kategorisinde ilhan Ergin,  büyük orta kategorisinde Mehmet Sutay, başaltı boy kategorisinde ibrahim Katkıcı ve baş kategorisinde Şaban Yılmaz birincilik madalyalarını aldı.

Dereceye girenlere ödülleri Belediye Başkanı Çetin,  Milletvekili Emrullah işler ve Güreş Ağası Yusuf Koca tarafından verildi.  Gelenekleri yaşatma amacında olduklarını söyleyen Belediye Başkanı Çetin,  şunları kaydetti:  “Gençlerimizi sokaktaki gereksiz ilişkilerden uzaklaştırmak ve onları sporla hemhal etmek amacıyla bu etkinliği yapıyoruz. İnşallah ilkini yaptığımız bu etkinliği geleneksel hale getireceğiz.  Türkiye’deki 40 başpehlivandan 20 tanesini buraya getirdik.  Çocuklarımız için bunlar örnek olacak  ve  önümüzdeki  yıllarda  da geleneksel hale gelecek”dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?