logo

Otobüsçülerden Zam Talebi

Ankara Çubuk arası yolcu taşıyan özel halk dolmuşçuları, işletme maliyetlerinin arttığı gerekçesi ile ulaşım ücretlerine zam yapılmasını istedi.

Çubuk S.S. Özbirlik Otobüsçüler ve Minibüsçüler Taşıma Kooperatifi Başkanı Kemal Küçük, artan işletme maliyetleri nedeniyle toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasını talep ettiklerini söyledi. Otobüsçü esnafının sorunlarını dile getiren Küçük, 2007 yılından bu tarafa aynı fiyatlara yolcu taşıdıklarını kaydederek, zarar ettiklerini ve buna dayanacak güçlerinin kalmadığını belirtti. En son 2007 yılında zam aldıklarını ve ondan sonra fiyatlarında her hangi bir artış olmadığını anlatan Küçük, şunları söyledi: “Biz şuanda 2007 yılı fiyatları olan 2,40 TL’ye yolcu taşıyoruz. O tarihte mazot fiyatı 2,30 TL iken şuanda mazot fiyat 4,30 TL oldu. Çubuk Ankara arasında çalışan 59 adet halk otobüsümüz var ve hepsi de şuanda mazot yerine on numara yağ yakıyor. Mazot yakacak durumumuz yok. Ancak on numara yağa da zaman geldi ve artık onu da yakacak durumumuz kalmadı. Diğer ilçeler bizden sonra 2 defa zam aldı. Artan işletme maliyetleri nedeniyle toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasını talep ediyoruz. Zam olarak ise en az Kazan ilçesinin taşıma ücreti olan 2.70 TL olmasını istiyoruz. Ayrıca kilometreye göre yeniden fiyatların ayarlanmasının faydalı olacağına inanıyoruz.”

EGO’nun otobüslerde doğalgaz kullandığını söyleyen Küçük, kendilerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten doğalgazlı otobüsler kullanmak için doğalgaz istasyonu istediklerini belirterek, “EGO ulaşımda maliyetleri düşürmek için doğalgazlı otobüsler kullanıyor. Bizde doğalgazlı otobüsler ile yolcu taşımak için Sayın Başkanımız Melih Gökçek Beyden doğalgaz istasyonu kurulmasını istiyoruz. Otobüslerimiz doğalgazlı olursa maliyetlerimiz düşer ve bizde o zaman bu fiyatlara yolcu taşıya biliriz” diye konuştu.

Zam taleplerinin bir başkaldırma olmadığını vurgulayan Küçük, hem Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten hem de Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Mehmet Yiğiner’den taleplerine cevap vermelerini istedi.

Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?