logo

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yaralı Hayvanların Yardımında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yaralı Hayvanların Yardımında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 1092 yaban hayvanını tedavi etti.

Ayıdan yılana, pelikandan deniz kaplumbağasına her tür hayvan tedavi edilip doğaya gerei salındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2012 yılında ülke genelinde çeşitli sebeplerle yaralanmış 1092 yaban hayvanını tedavi etti.

Tedavi edilen hayvanlar arasında Pelikan ve Leylek gibi kuş türlerinin yanı sıra Ayı, Yılan, Kertenkele gibi farklı türler de yer aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, tedavi edilerek doğaya salınan hayvanlarla ilgili olarak 2012 yılında başlattığı istatistik çalışmasının ilk sonuçları çıktı.

2012 yılında ülke genelinde 1092 yaban hayvanının zarar gördüğü tespit edildi. Bölge Müdürlüklerine bağlı merkezler ve üniversitelerin ilgili birimlerinde bakım altına alınan hayvanlara gerekli tedavi uygulandı.

Tedavi sonrası iyileşen 921 yaban hayvanı tekrar doğaya kazandırıldı. Doğaya uyum sağlayamayacak durumda olan bireyler ise uygun hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam parklarına yerleştirildi.

Tedavi edilen yaban hayvanları arasında Şahin, Leylek, Karabatak, Kaya Kartalı, Pelikan, Puhu Kuşu gibi kuş türleri başı çekti. Ayı, Yılan, Kertenkele, Deniz Kaplumbağası, Sincap, Yaban Keçisi, Karaca, Tilki gibi yaban hayvanları da tedavi edilen türler arasında yer aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaban hayvanlarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasının çok önemli olduğunu belirtti. Yaralı durumda bulunan hayvanların Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine bağlı merkezlere getirilmesi ya da yetkililerin durumdan haberdar edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, “Vatandaşlarımız yaban hayatını korumak için yaptığımız çalışmalara katkıda bulunabilirler. Bizim için memleketimiz insanı da, hayvanı da, bitkisi de çok kıymetlidir. Bakanlık vatandaş işbirliğiyle göstereceğimiz küçük bir gayretle birçok hayatı kurtarabilir” çağrısında bulundu.

Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?