logo

Oda Başkanları Sıkıntılarını Anlattı

Oda Başkanları Sıkıntılarını Anlattı

Sabah Ankara, Çubuk esnafının sıkıntılarını dinledi. Sıkıntıların ilçe halkını maddi ve manevi olarak yıprattığını belirten Çubuk oda başkanları yetkililere seslendi. Başkanlar, “Metropol Çubuk bize yaramadı, servisçi esnafımız Çubuk dışına çıkamıyor. Araç muayene istasyonu bizden binlerce lira kaybettiriyor. Sorunlarımızın çözümü için Gökçek bize hakemlik yapsın” dedi.

Pursaklar izni verilsin

Çubuk’un 2014’te metropol olmasının kendilerine zarar verdiğini savunan Çubuk Şoförler Odası Başkanı Zekeriya Erdoğmuş, “Servislerimiz ilçe dışına çıkamıyor. 1 kilometre yol bize deva olacak” diye konuştu. Erdoğmuş, şunları söyledi: “Şu anda Gençlik Parkı’na kadar gidiyoruz, uzatsalar Sıhhiye Köprüsü’ne kadar gidebileceğiz. Bu sadece esnafın değil Çubuk halkının da sorunudur. Çünkü vatandaş bizim araçlarımızı tercih ettiğinde ikinci bir araç kullanmak zorunda kaldığı için bizim araçlara binmiyor. Minibüslerimiz Ülker kavşağına, servis araçlarımız da Çubuk merkezli Pursaklar’a kadar gitsin diyoruz ama şu anda Çubuk dışına çıkamıyor.” İlçede servisçilikten geçinen bin 150 esnafın kan ağladığını da öne süren Erdoğmuş, Melih Gökçek bize hakemlik yapsın. Çözüm ve karar mercisi kendisidir” dedi.

’26 bin araç sahibi mağdur durumda’

Çubuk’un sürekli büyüdüğüne ve ihtiyaçlarının arttığına dikkat çeken Madeni ve Ağaç işleri Odası Başkanı Selahattin Kalaycı da, 26 bin araç sahibinin “istasyon” mağduru olduğunu söyledi. Kalaycı, “Esnafımın yüzde 87’sini tamirci ve kaportacılar oluşturuyor. İlçemiz 90 bin nüfusa sahip olmasına rağmen araç muayene istasyonumuz yok. Bunun için çevre ilçelere gitmek ciddi sıkıntı. Tüm araçlarımız muayene için Akyurt ya da Ankara’ya gidiyor, bu sıkıntımız hat safhada. İstasyonun yapılmasıyla hem 26 bin araç burada muayene olacak hem de pazar canlanacak, Çubuk’a çok şey katacak. Biz istasyon istiyoruz. Buradan Akyurt’a giden bir araç 44 kilometre yol gidip geliyor bu da 15 lira benzin ücreti ile 26 bin aracı düşünürsek 390 bin TL yol parası ödüyor. Ayrıca bu muayene için giden esnaf üç saatini de orada harcıyor” dedi.

‘Tam 250 bakkal kepenk kapattı’

Çubuk’un metropol olmasının bekledikleri faydayı sağlamadığını söyleyen Çubuk Bakkallar Odası Başkanı Sadık Karabal, “Çubuk’un merkezi büyüdü ama çevresi daraldı, metropol bize zarar verdi. 3 yılda 250 bakkal esnafımız dükkan kapattı” dedi. Karabal, şöyle konuştu: “Göç almasına rağmen Çubuk’ta ticaret büyümüyor. Küçük esnaf kaybolmaya başladı. 450 bakkaldan 200 bakkala düştük. Her sokakta 10’un üzerinde şubesi olan büyük marketlerle esnafımız rekabet edemiyor. Bakkallar yok oluyor. Bizim istediğimiz esnafın eğitilmesidir, esnaf bilinçsiz iş yapıyor. Bakkallık Osmanlı’dan gelen bir kültürümüzdür. Eskiden köy ürünleri almak için gelirlerdi, bu bizim için ciddi bir gelir kaynağıydı ama artık insanlar gelmiyor” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?