logo

Müteahhitler Doğalgaz Sorununa Çözüm İstiyor

Ankara’da yapılacak olan doğalgaz dağıtım hattı kurma hizmeti için bugüne kadar 3 adet ihale yapılmış, ancak bu ihaleler, iptal edilmişti.

Müteahhitlerden yapılan açıklamaya göre ; “ Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen kentsel doğalgaz dağıtım hizmetleri, özelleştirme amacıyla ayrıcalıklı yüksek birim hizmet ve aşınma payı tarifeleri uygulama imkânı tanınan Başkent Doğal Gaz Dağıtım AŞ ye dönüştürülmüştür.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından özelleştirilmeyi bekleyen Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş., Ankara’da doğalgaz dağıtım hattı kurma hizmetini müteahhit firmalar aracılığıyla yürütmektedir.

 Ankara’da yapılacak olan doğalgaz dağıtım hattı kurma hizmeti için bugüne kadar 3 adet ihale yapılmış, ancak bu ihaleler, ihale sonuçlarından çıkar sağlayamayan, ihaleye giren ve kazanamayan diğer müteahhit firmalar tarafından itiraz edilerek iptal edilmiştir.

 Son olarak, Ankara’yı 4 bölgeye ayırarak yapılan ihaleler de ise Gölbaşı, Çankaya, Hilal Mahallesi, Karakusunlar, Yenimahalle’yi kapsayan 1.Bölge ihalesine itiraz edilmezken, Pursaklar, Çubuk, Keçiören, Etimesgut, Sincan, Eryaman, Mamak, Akyurt, Altındağ, Keçiören, Hasanoğlan, Kazan ve Elmadağ’ı kapsayan 2.,3., ve 4. Bölge ihalelerinin iptali için yine Kamu İhale Kurumu’na (KİK) başvuruda bulunulmuştur.

 Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin Ankara doğalgaz dağıtım hattı kurma hizmeti için açılan ihalelerde geçen bu uzun süreçte meslektaşlarımız tarafından yapımı tamamlanan binalara doğalgaz bağlantılarının yapılmaması sebebiyle vatandaşlarımız dolayısıyla da meslektaşlarımız büyük ölçüde mağdur olmuşlardır.

 Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) olarak Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Halil İbrahim Kırşan ile yaptığımız görüşmelerde, Ankara’nın bölgelere ayrıldığı, ihale sürecinin devam ettiği, Temmuz ayı yasal askı süresi olduğu için herhangi bir çalışma yapılmasının söz konusu olmadığı, ancak Ağustos ayında bağlantı için bekleyen 3 bin 500’ü aşkın müracaatın tamamına cevap verileceği tarafımıza bildirilmiştir. Ekim ayının yarısını geride bırakmış olmamıza rağmen, doğalgaz bağlantı başvurularının sonuçlandırılmasında herhangi bir gelişmenin olmaması ve AYKOME tarafından 1 Kasım 2010 olarak açıklanan asfalt kırım yasağı başlangıç tarihi, konutlarına taşınan ya da taşınmak için doğalgaz bağlantısı bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini kat be kat artırmıştır.

 Daha öncede belirttiğimiz gibi bugün için doğalgaz bağlantısı yapılması için başvuruda bekleyen 3 bin 500’ü aşkın tamamlanmış bina bulunmaktadır. Bu binalardaki konutlarına taşınmış vatandaşlarımız son bin yılın en soğuk kışının yaşanacağı açıklamalarının doğru çıkması halinde ısınma problemi ile konutlarına taşınmak için doğalgaz bağlantılarının yapılmasını bekleyen ve bu konutlara kredi kullanarak sahip olan vatandaşlarımız ise kirada oturmaya devam ederek ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaklardır.

 3 bin 500 adet binada ortalama 15 daireden 52.500 adet daire olduğu, her dairede de ortalama 4 kişilik bir ailenin oturacağı düşünülürse yaklaşık 210.000 vatandaşımız ve bu konutları üreten binlerce müteahhidimiz mağdur durumda olduğunu duyurdular.

 Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. tarafından yapılması gereken doğalgaz bağlantıları için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılarak yaşanan sıkıntılara bir son verilmesi gerekliliğini bildirir, 210.000 vatandaşımızın ve binlerce müteahhidimizin yaşadığı bu büyük soruna acil bir çözüm bulunmadığı takdirde, BİM-FED olarak yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılması adına, ilgili kurumlar olan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş., Enerji Piyasası Denetleme Kurumu ve T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde üye müteahhitlerimiz ile toplanma eylemi de dâhil olmak üzere her türlü demokratik protesto hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?