logo

Mülki Amirden Sert Uygulama

Mülki Amirden Sert Uygulama

Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, nerede olursa olsun tabanca ve tüfek ile ateş etmeye, havai fişek veya ses bombası satışı ve patlatılmasına müsaade edilmeyeceğini emretti.

İlçede birkaç sayılı kişiden oluşan basının davet edilmediği Çubuk Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya , İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Durmuş Kıran, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Demiraslan, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Kaymakamı Cemal Şahin, daire amirleri ve muhtarlarla düzenlediği toplantıda, düğünlerde havai fişek, ses bombası silah atan kişilerle birlikte cadde ve sokaklarda drift atan sürücüleri sert bir dille uyardı.

Havai fişek atana 12 bin TL ceza kesilecek

Konuşmasında ilçede son günlerde düğünler başta olmak üzere tabanca, tüfek ile havaya ateş etmek, havai fişek ve ses bombası patlatmalarda artış yaşandığını ifade eden Kaymakam Şahin, kesinlikle bunlara müsaade edilmeyeceğini kaydederek, ’’Ben buradan jandarma, polis ve zabıtadan oluşan kolluk kuvvetlerimize talimat veriyorum. Nerede olursa olsun tabanca ve tüfek ile ateş etmek, havai fişek veya ses bombası patlatmaya müsaade edilmeyecek. Kesinlikle sokak düğünlerinde sokak, cadde veya bulvarların kapatılmasına müsaade edilmeyecek. Ses sistemleri çevreyi rahatsız etmeyecek seviyede olacak. Mahalle muhtarlarımız bu konuda öncülük edecek, kanun ve yönetmelikler en üst düzeyde uygulanacak. Uçakların inip kalktığı bir alanda sınız. Kanunda kurallara uymayanlara 400 TL ile 12 bin TL arasında ceza uygulanır deniyor. Biz bunun en üst seviyesini uygulayacağız ’’ dedi.

Modifiyeli araçlar ilçenin hassas konusu oldu

Modifiyeli otomobilleriyle drift yapan sürücülere de tepki gösteren Şahin, şehir magandalarına fırsat verilmeyeceğini belirterek, bu tür olaylarda konunun üzerine şiddetle gideceklerini vurgulayarak, ’’Biz sıfır çeken, hız yapan sürücülere, ses çıkaran egzozlara trafikte müsaade etmeyeceğiz. Bu konuda ilçemizin hassas bir konusudur. Maalesef bu konuda da çok şikayet geliyor ve sık sık kaza oluyor’’ diye konuştu.

Anız yakanlar ihbar edilsin

Anız yangınları nedeniyle doğanın dengesinin bozulduğunu ve orman yangınlarına sebebiyet verdiğini anlatan Şahin, ’’Sezon olarak orman yangınlarının sık yaşandığı bir dönemdeyiz. Özellikle çam ağaçlarının yoğun olduğu bölgeye sahibiz. Bu konuda da çok duyarlı olalım. Geçen tarlada ki bir yangında anne ve yavru kuşların yandığına şahit oldum. Özellikle anız yakanları ihbar edelim. İhbar etmezseniz bu yanan tüm mahlukatın vebalı sizlerin üzerine olur’’ ifadesini kullandı.

Doğal yaşamı koruyalım

Geçmişte bölgenin yaban hayatı bakımından zengin bir bölge olmasına rağmen kaçak ve bilinçsiz avcılık nedeniyle yaban hayatının tehlikede olduğunu hatırlatan Kaymakam Şahin, avcılar dernek başkanını ve ilgili kurumları uyararak, “Zaman zaman internette görüyoruz. Vurdukları onlarca hayvanları araçların üzerlerine sererek fotoğraflarını paylaşıyorlar. Bu nasıl bir insanlık, anlamış değilim. Yaban hayatımıza sahip çıkalım. Tüm ilgili kurumlarımız ve muhtarlarımız bu konuda tedbir alsın. Mutlaka şüphelileri bizlere ihbar edin’’ dedi.

Daha sonra konuşan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ise, Kaymakam Şahin’in değindiği tüm konulara katıldığını söyledi. Kendisinin silahla atış yapılan düğünlere gitmediğini ve herkesin de böyle bir tavır takınmasını isteyen Başkan Acehan, ’’Biz bu sorunların çözümü konusunda belediye olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız. Bana düğün daveti getirenlere ben diyorum, ‘eğer düğününüzde silah atılmayacaksa ben gelirim’ diyorum. Şahsen tabanca ile havaya rastgele atmanın nasıl bir zevk olduğunu anlamış değilim. İlla tabanca ile atış yapmak isteyenlere de avcılar derneğimiz ile bir çalışma yaparak atış poligonu yapılmasını sağlayacağız. Bu konuda bir yer bakıyoruz’’ diye konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?
#

Mülki Amirden Sert Uygulama” için 1 yorum

  1. Osman bezci : diyor ki:

    Gelenek olan biseyi engelleyemezsiniz. Cubukta dawulda calar zurnada calar sazda calar. Milletin rahatını bozmaya hakki yok kimsenin. Yillardir onegelen bi adet bu. Cubuktaki hashasileri temizleyin once basit islerle ugrasmayin bence. Silah atilmasin ama saz davul herkez bildigini okur bence

    0