logo

Muhteşem Film Başladı

Muhteşem Film Başladı

Muhteşem Film Başladı

Türk tarihinin gururu, İstanbul’un fethini anlatan ”Fetih 1453” seyirciyle buluştu.

  Türkiye genelindeki 134 sinemada ”Fetih 1453” filminin ön satıştaki biletlerini internetten satışa sunan ”Mybilet” yetkilileri, bazı sinemalarda bilet satışlarının 3 hafta önce başladığını anımsatarak, ”Fetih 1453 filmi, gösterime girmemiş olmasına rağmen geçen hafta sonu en çok bileti alınan 5’inci film oldu” bilgisini verdi.

17 milyon dolarlık bütçenin ayrıldığı, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in çocukluğundan fetihlerine kadar ki sürecin anlatılacağı filmin, izlenme rekoru kırması bekleniyor.

Türkiye genelinde 850 salonda vizyona girecek film, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre, KKTC, Orta Doğu ülkeleri, Endonezya, Malezya, Rusya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Romanya, Yunanistan, Güney Kore, Tayland, Japonya ve Amerika’da da sinemaseverlerle buluşacak.

‘Fetih 1453’ 900 Salonda Gösterimde

İstanbul’un fethini konu alan ‘Fetih 1453’ filmi, 900 sinema salonunda aynı anda gösterime girdi. Hazırlık aşaması 3 yıl süren film; Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre, KKTC, Ortadoğu ülkeleri, Endonezya, Malezya, Rusya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya, Yunanistan, Güney Kore, Tayland, Japonya ve Amerika’da gösterime girecek. Filmde Devrim Evin Fatih Sultan Mehmet’i; İbrahim Çelikkol Ulubatlı Hasan’ı; Dilek Serbest ise Era’yı canlandırıyor.

2009 yılının Nisan ayında hazırlıklarına başlanan filmin ilk etabı eylül ayında 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip stüdyoda çekildi. Devasa alanda, Rum Sarayı, Taht Odası, Edirne Sarayı, iç odaları ve benzeri dekorlar inşa edilerek filmin bazı iç mekânlarının çekimi yapıldı.

Kırk kişilik tasarım ve animasyon ekibi Doğu Roma ve Edirne saraylarını aslına uygun olarak 3 boyutlu hazırladı ve 200 adet özel spacelight ışık sistemi kullanıldı. Çekimler dört haftada tamamlandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?