logo

Memura Maaş Zammında Önemli Açıklama

Memura Maaş Zammında Önemli Açıklama

Memura Maaş Zammında Önemli Açıklama

Bakan Faruk Çelik, “Maaş zammının Nisan’a sarkması söz konusu değil” dedi.

Memur, 2012 maaşlarına yapılacak zam için toplu sözleşme yasasını bekliyor. Yasanın çıkmasının uzayacağı, Nisan ayına sarkacağı iddia edildi.

İddialara cevap Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten geldi. Çelik, “Tasarının bu ay içerisinde yasalaşacağı kanısındayım” dedi.

Gözler TBMM’de

Memur ile memur emeklileri merakla toplu sözleşme yasasını bekliyor. Zira yasa çıkmadan 2012 maaşlarına yapılacak zam belli olmayacak.

Bunun için gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde. Toplu sözleşme yasa tasarısının Meclis’ten ne zaman geçeceği merak konusu.

Süreç uzadıkça memur sendikaları, tepkilerini göstermeye başladı.

Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup, tasarıyı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto etti.

Kamu-Sen üyeleri, tepkilerini ve beklentilerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da iletti.

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk Başbakan Erdoğan ile görüştü.

Koncuk görüşmenin ardından bir açıklama yaptı:”Başbakan gerçekten sıcak yaklaşımla bütün taleplerimizi değerlendirdi. En önemli maddelerden bir tanesi toplu sözleşme idi. Taraflara ve bütün taraflara değer verilmesi, hakem kuruluna itiraz hakkın olması ve konfederasyonların ayrıca toplu sözleşme imza hakkı olmasını Başbakan’a ilettik. “

Ne Zaman Yasalaşacak?

Peki toplu sözleşme tasarısı ne zaman yasalaşacak?

İddialar yasanın Meclis’ten çıkmasının Nisan ayını bulabileceği yönündeydi. Tartışmalara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik son noktayı koydu.

Bakan Çelik, “Ben bu ay içerisinde tasarının yasalaşma imkanı olduğu kanısındayım. Komisyon süreçlerinde gecikme mi olur bilemiyorum. Nisana filan sarkması söz konusu değil.” dedi.

Tasarının şubat ayı içinde yasalaşması halinde Toplu Sözleşme süreci başlayacak.

Toplu sözleşme için taraflar Mart ayında masaya oturacak ve görüşmeleri bir ay içinde tamamlayacak.

Masada anlaşma sağlamazsa devreye Hakem Kurulu girecek. Çıkacak sonuca göre zamlı maaşlar en erken 15 Nisan’a yetişecek.trt

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?