logo

Meme Kanserine Çubuk Dikkat Çekti

Çubuk Sağlık Grup Başkanlığı tarafından meme kanseri hakkında seminer düzenlendi.

İlçe Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Çubuk Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda verilen meme kanseri seminerinde Dr. İskender Kıg ve Eğitimci Hemşire Saliha Apaydın tarafından bayanlara “Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi” verildi.

Dr. İskender Kıg, meme kanserinin dünyadaki tüm kadınlarda en sık görülen ve ölüme yol açan ciddi hastalıklardan biri olduğunu belirterek, ’’Görülme ve ölüm oranı yüksek olan meme kanseri erken dönemde tespit edildiğinde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bunun içinde meme kanseri teşhisinde kişi önce kendi vücudunu tanıması gerekmektedir. Ülkemizdeki mevcut veriler, meme kanserinin kadınlarda görülen tüm kanser olguları içinde yüzde 24,1’lik bir oran ile ilk sırada olduğunu göstermektedir. Türkiye, kadınlarda meme kanseri görülme hızı orta derecede yüksek olan ülkeler arasındadır’’ dedi.

Kadınların kendi meme dokusunu tanıması ve oluşan değişiklikleri fark etmesi her ay düzenli olarak yapılan Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) ile sağlanabileceğini ifade eden Eğitimci Hemşire Saliha, meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 90’nın hastalar tarafından belirlene bildiğini söyledi. (KKMM) muayenesinin erken dönemde meme kanserinin saptanması için en ekonomik, basit, tehlikesi olmayan güvenilir ve etkili bir yöntem olduğunu ifade eden Apaydın, bu nedenle uygulamalı olarak öğretilen kadınlara meme muayenesi eğitiminin sağlık personeli tarafından verilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

            Seminerde maket üzerinde hanımlara uygulamalı olarak tanı ve teşhislerin nasıl yapıldığı da gösterilirken, ayrıca katılımcılara broşürlerde dağıtıldı.

Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?