logo

Kuruçay Festivale Hazır

Kuruçay Festivale Hazır

Kuruçay Festivale Hazır  

Çubuk’ta her yıl düzenlenen ve düzenlendiği Kuruçay Köyünün adını alan “Kuruçay Vişne ve Kültür Festivali” bu yıl 10-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kuruçay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Vedat Kalaycı, daha önce Vişne, Kültür ve Dostluk festivali olarak bilinen festival adının yönetim kurulu kararıyla “Kuruçay Köyü Vişne ve Kültür Festivali” olarak değiştirildiğini belirtti.

Kalaycı, Kuruçay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kültürel faaliyetleri çerçevesinde organize ettiği ve bu yıl 10’uncusunu düzenleyeceği festivalin Ramazan Bayramı sonrası yapılacağını bildirdi.

Köylerinin kapılarını ulusal ve uluslararası oluşumlara açarak ürünlerini tanıtmak ve köylerine daha çok ekonomik girdi sağlamak istediklerini ifade eden Kalaycı, bu nedenle de bu yıl düzenleyecekleri festivali daha geniş kapsamlı yapacaklarını kaydetti.

Kalaycı, “Köyümüzün adını, kültürüyle ürünleriyle harika doğası ile ulusal ve uluslararası platforma taşımak istiyoruz. Bunun için şanına yakışır bir festival hazırladık. Geçmiş dönemlerde bataklık denilen yerde yapılan festival bundan sonra köyümüzün tanıtımı ve köy turizmine zemin hazırlaması amacıyla köy merkezimizde yapılacak. Festival alanında köyümüze özgü vişnemizi, elmamızı, armudumuzu, ekmeğimizi, bazlamamızı, kuru peynirimizi, tereyağımızı, gözlememizi, vişne suyumuzu ikram edeceğiz. Türkiye’nin en büyük festivalini yapmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Festivalin düzenlenmesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çubuk Belediyesi’nden destek aldıklarını da söyleyen Kalaycı, kendilerine destek olan kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Kalaycı, iki gün sürecek festivalde çok farklı etkinlikler yapılacağını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Gazeteci-yazar, akademisyen ve siyaset bilimci Prof Dr. Mümtazer Türköne onur konuğu olarak halk söyleşisinde katılımcılarla birlikte olacak. Mehteran ve Ankara seğmenlerinin gösterisi ile başlayacak festivalimiz Türk halk, Türk sanat ve rock müziği konserleriyle devam edecek. Akşamları köy Oyunlarımızdan sinsin, kız kaçırma Oyunları sergilenecek. Yerel sanatçılarımızdan Güdüllü Ergün, Ahmet Yılmaz ayrı ayrı konser verecek. Gün boyunca festivalimiz palyaçolar, animasyon gösterileri, havai fişek gösterileriyle renklenecek. Ayrıca yapacağımız çekilişlerle misafirlerimize sürpriz hediyeler vereceğiz ” dedi.

Kalaycı, bu yıl ilk defa köylerinde düzenlenecek festivale Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’dan halk Oyunları ekiplerinin katılacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?