logo

Kurban Bayramı Tatlı Telaşı Başladı

İç Anadolu’nun en büyük canlı hayvan pazarına sahip Çubuk ilçesinde, Kurban Bayramı öncesi tatlı bir telaş olan hareketlilik arttı.
Ankara Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce, 25-28 Ekim tarihlerini kapsayan Kurban Bayramı öncesi, Çubuk Canlı Hayvan Pazarı’nda kurbanlık alışverişlerinin devam ettiğini söyledi.
İç Anadolu’nun en büyük canlı hayvan pazarına yaklaşık 2 bin hayvan girişinin yapıldığını ifade eden Yüce, fiyat olarak istedikleri seviyelerde alım satımın olmadığını ifade etti.
Girdi fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen kurban fiyatlarının çok düşük olduğunu vurgulayan Yüce, “Kurban fiyatlarının bu şekilde olması kurban kesecek vatandaşlarımız açısından çok avantajlı, ama üreticilerimiz açısından çok iyi bir durum değil. Şuanda kurbanlık fiyatları canlı kilogram 11 TL ila 12 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar geçtiğimiz yılki fiyatların aynısı, her hangi bir değişiklik yok. Ancak girdi fiyatlarımız çok arttı” dedi.
Kurban kesecek vatandaşlara biran önce kurbanlıklarını almalarını tavsiye eden Yüce, Kurbanlık ithalatının olmayacağının açıklanması ve girdi fiyatlarındaki artışların da etkisi ile bayrama yakın fiyatların artmasını beklediklerini bildirdi.
Yüce, “Biz bayrama yakın fiyatların artmasını bekliyoruz. Ama buna rağmen girdi fiyatlarının yüksek olması ve Bayram sonrası havaalanı çevresinde oluşturulan kırmızı hat bölgesindeki besicilerin faaliyetlerini sonlandıracak olması gibi sebeplerden dolayı, üreticimiz elindeki hayvanları biran önce çıkartmaya çalışıyor. Bu fiyatlara hayvan beslemek mümkün değil, önümüzdeki yıl bu fiyatlara kurbanlıkların alınacağını ben kesinlikle zannetmiyorum. Çünkü hayvancılığımız gün geçtikçe zarar eder duruma geldi ve bu nedenle hayvan sayısı düşmektedir. Elindeki hayvanları kurbanlık olarak satan üreticimiz yarın aynı fiyatlara besilik hayvan alamayacak” dedi.
Cumhuriyet Mahallesi Sanayi Caddesi üzerinde bulunan hayvan pazarı, büyük pazarlıklara sahne olurken, alıcılar bu yıl fiyatların düşük olmasından memnun olduklarını dile getirdi.
Özellikle satıcı ve alıcıların yaptıkları sıkı pazarlıklar çevrede bulunanların da eşlik etmesiyle tam seyirlik bir oyuna dönüşüyor.
Yaklaşık 200 kilogram gelen kurbanlık bir danayı 3 bin 300 TL’ye verdiğini anlatan Adnan Göksu, kurbanlıkları kendisinin beslediğini, satışını ve kesimini de kendisinin yaptığını söyledi.
Yaklaşık 60 kurbanlığının olduğunu ifade eden Göksu, “Şimdiye kadar daha 5 tane kurbanlık sattık. Mal satamadık” dedi.
Kurbanlık fiyatları, 350 kilogram civarındaki bir dana için 3 bin ile 3 bin 500 lira, 120-150 kilogram civarındaki bir düve için 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor.

#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?