logo

Küçük İşçinin büyük başarısı

Çubuk’ta çeşitli fabrikalarda işçi olarak çalışan daha sonra sanayide kendi iş yerini açan girişimci Onur Urans, Ankaraˊnın tek fiber üretim fabrikasını Çubukˊta kurdu.

Bir halı fabrikasında 11 yıl çalıştıktan sonra fiber üretimi yapan bir firmada yönetici olarak işe başlayan Onur Urans, buradaki işinden ayrılmasının ardından Çubuk Sanayi Sitesiˊnde kendi iş yerini açtı. İlk olarak kamyonlara tozluk ve karlık gibi ürünler üretmeye başlayan Urans, bugün birçok firmaya ürettiği fiber aksamları satıyor.

Onur Fiber Limited Şirketinin sahibi Onur Urans, bugün geldiği noktada Çubukˊta MAN Türkiye ve Erkunt Traktör gibi büyük firmaların fiber aksamını üretmeye başladığını belirterek, başarısının sırrının yılmadan azimle çalışmak olduğunu söyledi.

Türkiyeˊde fiber alanında üretim yapan firma sayısının bir elin parmakları kadar olduğunu anlatan Urans, fiber alanında Ankaraˊda tek firma olmanın gururunu yaşadığını dile getirdi.

Fiber konusunda kendilerinden istenen her şeyi yapabilecek konum ve seviyeye geldiklerini iddia eden Urans, şöyle konuştu.

Çubuk Sanayi Sitesiˊnde 1998ˊde karlık, rüzgarlık ve tampon gibi ürünler üreterek işe başladım. 5 yıl boyunca yılmadan kamyon ve otobüs üretimi yapan MAN Türkiyeˊye, yaptığım ürünlerin kalitesini ve standartlarını ispatlamaya çalıştım. Ürettiğim ürünlerde ve kalitelerinde kendimi ispatlayınca sanayideki yer bana yetmez oldu. İşletmeye yatırım yapmak için sermayemiz olmayınca boş kasaların depolandığı bu iş yerini kiraladım. Bugün burada MAN Türkiye ve Erkunt Traktör gibi büyük firmalara fiber aksamlarını üretiyoruz. Kendim dahil 3 kişiyle başladığım üretim hayatımıza bugün 35 kişiyle devam ediyoruz. Burası yetmedi bir ek bina daha yaptık. İnşallah ek binamız da üretime geçecek ve istihdam sayımız 60 kişiye yükselecek.

Elektrikle çalışacak yerli otomobil üretimi yapmaya hazırlanan bir firmaya da üretim yapmak için ARGE çalışmalarının sürdüğünü anlatan Urans, ˊˊAnkaraˊda elektrikli yerli otomobil üretmek için çalışmalara başlayan ve üretim iznini alan bir firmaya Allah nasip ederse üretim yapacağız. Çizimlerimiz bitti, kalıplarını hazırlıyoruz. Bu projede otomobilin hafif olması için kaporta aksamını fiberden üreteceğiz. Ayrıca birçok firmaya isteğe bağlı üretimler de yapıyoruzˊˊ dedi.

Üretim yaptığı firmalar tarafından yapılan ölçme değerlendirme araştırmalarına göre PMM değerlerinin yüzde 100 olduğunu ileri süren Urans, ˊˊSıfır hatayla çalışıyoruz ve ürettiğimiz ürünlerde herhangi bir sorun olduğunda yazışmaya gerek kalmadan hızlı şekilde çözüyoruz. Tabiki hedefimiz tam otomatik sistem olan SMC üretimine geçmek. Bunu başardığımızda otomobil, otobüs ve kamyon üretimlerinde ihtiyaç duyulan tüm fiber aksamını yüzde 100 yerli üreteceğiz ˊˊ diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?