logo

Kooperatif Hububat Laboratuarı Kurdu

Kooperatif Hububat Laboratuarı Kurdu

Çubuk’ta faaliyette bulunan Zahireciler Toplu İşyeri Kooperatifi, hububat ve hububat ürünleri analizi yapmak için laboratuar kurdu.

Hububat ve hububat ürünleri analiz laboratuarını Çubuk Ticaret Borsası desteği ile kurduklarını anlatan Çubuk Zahireciler Toplu İşyeri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hasan Patır, laboratuarın özellikle çiftçinin ürünün değerinde alınması yönünde çok yararlı olduğunu söyledi.

Hububat alımında bölgenin en büyük borsası niteliğinde olduklarını vurgulayan Patır, bu güne kadar en büyük eksikleri olan hububat ve hububat ürünleri analiz laboratuarını da faaliyete geçirdiklerini ve bundan sonra eksiklerinin kalmadığını kaydetti.

Borsaya gelen her türlü hububatın çok kısa sürede ilgili analizlerinin yapıldığını ve sonuçlarını üreticiye verdiklerini ifade eden Patır, “Bu kurduğumuz laboratuar hem çiftçi için hem de alıcı için çok yararlı oldu. Buradan alınan sonuca göre fiyat belirleniyor. Daha önce göz kararı fiyat veriliyordu. Laboratuarı yaklaşık 80 milyar civarında kurduk. Çubuk Ticaret Borsasının desteği ile hizmete açıldı” dedi.

Sezonun yeni başladığını söyleyen Patır, geçen sezon 13 bin ton hububat alımının yapıldığını, ancak bu yıl rekoltenin yüzde elli oranında düşük olmasını beklendiklerini belirtti.

Fiyatlar hakkında da bilgi veren Patır, “Fiğ 0,73 TL-den başladı. Şimdi 0,90 TL-den işlem görüyor. Buğday fiyatlarımız ise 0,58 ila 0,63 TL arası işlem görüyor. Arpa fiyatları ise 0,54 ila 0,57 TL arası işlem görüyor” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?