logo

Kışın Habercisi Alıç Pazara Çıktı

Kışın Habercisi Alıç Pazara Çıktı

Çubuk’un dağ köylerinde yetişen alıç meyvesi şehir merkezinde satışa sunuldu.

Çubuk’un Karadana, Dedeler, Küçükali, Eskiçöte, Camili ve Elveren gibi yüksek dağ köylerinde yetişen kış mevsimin habercisi olarak bilinen alıç meyvesi köylüler tarafından toplanıp, Ankara ve ilçelerinde satılmaya başladı.

Daha çok kayalık yerlerdeki çalılıklar içinde ve dağlarda yetişen kırmızı ve sarımsı renkte olan alıç, sonbahar mevsiminde vatandaşların rağbet ettiği meyveler arasında yer alıyor.

Doğal alıç meyvesini tespih şeklinde ipe dizip halka şeklinde tanesini 2 TL’den satan 74 yaşındaki Niyazi Üfelek, alıç meyvesinin şifalı olduğunu belirterek, “ Traktör ile dağların doruklarından topluyorum. Bir alan bir daha alıyor. Şekere tansiyona da faydası olduğu söyleniyor. Çok faydalı kalp dostu olarak bilinen bir meyve olduğu herkes tarafından biliniyor”  dedi.

Alıç meyvesini doğa da hiçbir ilaç katılmadan tamamen doğal ortamlarda organik olarak yetiştiğini, dikenli, kırmızı, beyaz ve sarı renklerde olan ve pembe çiçekli bir ağaç olduğunu belirten Üfelek, “Alıç, hafif ekşimsi lezzetli bir meyvedir. Bu meyveyi daha çok kalp ve damar hastaları tercih ediyor” diye konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?