logo

Kış Lastiği Takma Mecburiyeti Getirildi

Kış Lastiği Takma Mecburiyeti Getirildi

Ulaştırma Bakanlığı yeni bir kararı ile artık kar lastiği takmak zorunlu oluyor. Özellikle yük, eşya taşıyan araçlardan başlamak üzere 2012-2013′ten itibaren kar lastiği mecbur hale getirilecek.

Hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde kış lastiğinin kullanılması zorunlu. Sürücüler tehlikenin farkında ama hala kar lastiği takmıyor. Uygulama bu kış başlıyor. Kar lastiği zorunluluğu şimdilik yük taşıyan kamyonlar için geçerli sadece ama seneye trafikteki tüm araçları kapsayacak.

Karayollarındaki kazaların çoğu kamyon ya da tır kaynaklı.

Bu yıl kar lastiği olmadan yola çıkanlara önce para cezası kesilecek. Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni uygulaması ile yük taşıyan araçlar için bu kış kar lastiği kullanımı zorunlu hale gelecek. Uygulama 2014 yılında tüm araçları kapsayacak. Bu kazaların sebebi genelde ihmal, Ulaştırma Bakanlığı bu ihmalleri önlemek, yaşanan kazaları en aza indirebilmek için kolları sıvadı.

Artık hava sıcaklığı -7 derecenin altına indiğinde kışlık lastiklerin kullanılması şart.

İhmaller sonucu karda buzda kayan araçlar onlarca can alıyordu.

Uygulama bu kış başlıyor. Kar lastiği zorunluluğu şimdilik yük taşıyan kamyonlar için sadece. Ama 2014’te trafikteki tüm araçları kapsayacak.

Bu kış kar lastiksiz yola çıkan ağır yük kamyonlarına önce para cezası kesilecek. Ceza miktarı ise kış başlamadan netleşecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?