logo

Kırmızı Et Üretimi Düşüşte

Kırmızı Et Üretimi Düşüşte

Kırmızı Et Üretimi Düşüşte

Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce, Ankara’da 2009 yılından itibaren kırmızı et üretiminde azalma olduğunu söyledi.

Türkiye’nin canlı hayvan ve et ithalatını başlatmasıyla birlikte üreticinin zarar ettiğini savunan Yüce, ithalatın bazı şirketler ile toptancılara yaradığını ifade etti.

Yüce, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Canlı hayvan ve et ithalatının başlamasıyla birlikte üreticilerimiz zarar eder duruma gelmiştir. Her geçen gün üreticimizin sayısı ve beslediği canlı hayvan sayısı azalmıştır. Daha önce hayvan sayısı kayıt altına alınmadığı için mezbahadaki kesim sayısına bakacağız. Çubuk’ta bulunan Girişim Et Entegre Tesislerinde 2008 yılında 25 bin büyükbaş hayvan kesilirken, bu sayı 2009 yılında 16 bin 552’ye, 2010 yılında 5 bin 525’e, 2011 yılı başından bu güne kadar 5 bin 23’e kadar düşmüştür. Kesimi gerçekleşen büyükbaş hayvanların kayıt altına alınmasıyla birlikte, Ankara genelinde 01 Ocak’tan 01 Temmuz’a kadar 14 bin 723 adet büyükbaş hayvanın kesimi gerçekleşmiştir. Bu da altı ayda 3 milyon 905 bin 842 kilogram et üretimi demektir. Görüldüğü üzere sadece Çubuk’ta bulunan mezbahalardaki kesimlerde yaklaşık yüzde 500 oranında azalma kaydedilmiştir” dedi.

Yüce, üreticinin korunması için kesim fiyatıyla, et satış fiyatı arasındaki uçurumun giderilmesi gerektiğini kaydederek, “Girdilerimiz yüzde 25 oranında artarken, üreticimizin satış fiyatında herhangi bir artış olmamıştır ve zarar eder duruma gelmiştir. İthal canlı hayvan ve et getiren işletmeler çok yüksek kazançlar elde ediyor. Ayrıca besicilerimizden alış fiyatı ile kasapların satış fiyatları arasındaki fark da toptancılar ile kasaplara yaramıştır. Besici para kazanamayıp zarar ederken, ithalatçı, kasap ve toptancılar çok fazla para kazanır hale gelmiştir” dedi.

haberler.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?