logo

Kırmızı Et Üreticileri Zor Durumda

Dünyada yaşanan küresel kriz, kırmızı et üreticilerini de etkisi altına alarak üreticilere zor anlar yaşatıyor.

Besi üreticisinin üvey evlat muamelesi gördüğünü belirten Ankara İli Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zihni Yüce, toptan et satışlarının 2004 yılı fiyatların da olduğunun altını çizerek bu gidişle üretimin biteceğini iddia etti.

YÜCE: BU GİDİŞLE ÜRETİM BİTER

Besi üreticisinin üvey evlat muamelesi gördüğünü belirten Ankara İli Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zihni Yüce, toptan et satışlarının 2004 yılı fiyatların da olduğunun altını çizerek bu gidişle üretimin biteceğini iddia etti.

”BESİ ÜRETİCİSİ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Hayvancılık denildiğinde ilk akla gelenin süt hayvancılığının anlaşıldığını belirten Yüce, besiciliğin üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi. Besiciliğe hiç destek sağlanmadığını iddia eden Yüce, şu anda besicilik sektörünün ahır kapasitelerinin çok altında faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığını vurguladı. Yüce:”Bu günkü kırmızı et fiyatları 2004 yılı et fiyatları ile aynı olmasına rağmen girdi maliyetimiz yüzde 120 oranında artış göstermiştir. Bir Kg kırmızı et şu anda üreticiye 10 TL’ye maliyeti olmasına karşın, üretici elinden çıkartırken 9 TL’nin altında satabiliyor. Aylarca emeğini ortaya koyduğu ve cebinden para sarf ederek yetiştirdiği üründe kilo başı 1 TL zarar ediyor” dedi.

”ÇOK YAKINDA KIRMIZI ET’TE DIŞA BAĞIMLI OLACAĞIZ”
Artık dayanacak güçlerinin kalmadığının altını çizen Yüce, hükümetten ve Tarım Bakanlığından destek istediklerini belirtti. Üreticinin satmak zorunda kaldığı fiyat ile marketlerde perakende satış fiyatları arasında uçurumların olduğunu vurgulayan Yüce, sözlerine şöyle devam etti:” Şu anda üreticimizin elinden çıkan et fiyatı en yüksek 9 TL den çıkıyor. Ama satış mağazalarında bu yüzde 120’nin üzerinde. Marketler de ve Et Mağazalarında et fiyatı 18 ila 25 TL arasında satılıyor. Gerçektende arada dağlar kadar fark var. Üretici zarar ediyor. Bundan beş yıl önce 100 baş hayvan besleyen, bu gün 40 baş hayvan besleyemez duruma gelmiştir. Her geçen gün üretici eriyor. Bu nasıl gider bilmiyoruz. Bizlerde önümüzü göremez haldeyiz. Bu gidişata dur demez ise hükümetimiz, çok yakında kırmızı ette tamamen dışa bağımlı olacağız” şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesin de 2006 yılında başlayan ve 28 İlde Tarım Kredi Kooperatiflerin de ortak olan besicilerin, sözleşmeli üretim yaparak hayvanlarını Et ve Balık Kurumuna kestirmeleri şartı ile kilo başı 1 TL destekleme primi verildiğini hatırlatan Yüce, Bu desteği fırsat bilen kırmızı et alıcılarının uygulamanın başladığı günden itibaren kırmızı etsin Kg fiyatını 1 TL aşağıya çektiklerini iddia etti. Yüce:” Destekleme 28 İlde uygulanırken, kırmızı et fiyatındaki düşüş ülke geneline yansıdı. Ankara İli Kırmızı Et üreticileri olarak bu haksız rekabetin önlenmesi için desteklemenin ülke genelinde uygulanmasını istiyoruz. Ayrıca Ankara da Et Balık Kurumunun et alımı yapmasını istiyoruz” şeklinde taleplerini sıraladı.

”KREDİ ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİ İÇİN ZİRAAT BANKASINA MÜRACAT ETTİK”

Besi faaliyetlerini sürdürebilmeleri için bağlı bulundukları TC Ziraat Bankası Şubelerinden bir yıl vadeli hayvan alımı kredisi kullandıklarını belirten Yüce, bu kredileri bir yıl içerisinde iki dönem besi yapmak amacıyla aldıklarını fakat ürünlerini ekonomik kriz nedeniyle, ya gününde satamadıklarını yada paralarını zamanında alamadıklarını söyledi. Ziraat Bankasına beş yüz üreticinin imzası ile dilekçe yazdıklarını belirten Yüce şunları söyledi:”Aldığımız bir yıl vadeli krediler ile bu şartlarda iki dönem besi yapmamıza imkan yok. Biz üreticiler dönem sonunda kredilerimizi kapatabilmemiz için ya tefecilerin eline düşüyoruz yada bankaya olan kredilerimizi ödeyemez hale gelerek icralık duruma düşüyoruz. Bu durum karşısında da kırmızı et üretimi (besicilik) kar eder bir işletme halinden çıkıp zarar eden bir işletme haline geliyor. Bu da hem Türkiye ekonomisine hem de kırmızı et üretimi ile uğraş veren üreticilerimize ve bu işten ekmek yiyen binlerce işçiye zarar veriyor. Ekonomik krizde ayakta kalabilmemiz için almış olduğumuz besi hayvanı kredilerini dönem sonun da faiz ve diğer masraflarını ödeyerek, ana para ödeme vademizin süt hayvancılığı yatırım kredisindeki gibi 5 yıl vadeye çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?