logo

Kıbrıs Festivalde Göz Doldurdu

Akdoğan Gençlik Merkezi Halk Dansları ekibi, Ankara’da “6. Uluslararası Çubuk Kültür Festivali”ne katılarak memleketi Kıbrıs’a gitti.

Gençlik Dairesi’ne bağlı Akdoğan Gençlik Merkezi Halk Dansları ekibi, bu yıl Ankara Çubuk’ta 6’ncısı düzenlenen “Uluslararası Çubuk Kültür Festivali”ne katılarak Kıbrıs’ başarıyla temsil etti.

Festivale, Türkiye İçişleri Bakanı Prof. Dr. Beşir Atalay, Ankara Valisi Alaatin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökcek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da katıldı.

Festivaldeki gösterileri izleyen KKTC Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Mehmet Dağman, Ankara’da Kıbrıs Türk kültürünü en iyi şekilde temsil ettikleri için Akdoğan Gençlik Merkezi ekibini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu’nun yoğun çabalarıyla Akdoğan’a kazandırılan Akdoğan Gençlik Merkezi Halk Dansları ekibinin Ankara’daki gösteri, herkesin beğenisini kazandı.

Festivalde, KKTC’yi temsilen Akdoğan Gençlik Merkezi ekibi yanı sıra Polonya, Bulgaristan, Romanya ve Slovakya ekipleri de gösteri yaptı. 

Yeni bir ekip olmasına rağmen, Akdoğan Gençlik Merkezi Halk Dansları ekibi, 6’ncı Uluslararası Çubuk Festival’inde üstün performans sergiledi.

Festivale katılan yabancı ekiplerin de beğenisini kazanan ekip, KKTC’nin gurur kaynağı oldu.   

16 Eylül’de başlayıp, 19 Eylül’de sona eren festival süresince, halk dansları yanı sıra konserler ve birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Dostluk, sevgi, barış ve kardeşlik rüzgarlarının estiği gala gecesinde, ülkeler yöresel oyunlarını sahnelerken, Akdoğan Gençlik Merkezi ekibi en çok ilgi çeken gruplar arasında yer aldı.

Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, ekip oyuncuların ve eğitmenleri Serhan Koçero’yu başarılı temsiliyetlerinden dolayı kutladı.

Eroğlu, Kıbrıs Türk kültürünü yaşatmak ve KKTC’yi tanıtmak için çalıştıklarını belirterek, halk oyunlarının sevilmesi, tanıtılması ve yaşatılması amacına katkıda bulunmak üzere Çubuk’ta düzenlenen etkinliğe katılan Akdoğan Gençlik Merkezi’ni tebrik etti.

Eroğlu, bundan sonraki uluslararası festivallere daha fazla ekibin katılabilmesi için gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Ekip temaslarda bulundu

KKTC’yi temsilen Ankara’da bulunan Akdoğan Gençlik Merkezi ekibi, burada çeşitli temaslar gerçekleştirdi.

         Ekip, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve Çubuk Kaymakamı Meftun Dallı’yı ziyaret ederek, Kıbrıs Türk kültürünü simgeleyen hediyeler takdim etti.

Kıbrıs gecesi de düzenlendi

KKTC Akdoğan Gençlik Merkezi ekipleri, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Eğitim ve Araştırma tesislerinde konaklayan Polonya, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek ve Slovakya ekiplerine Kıbrıs Türk halkının yemek kültürünü tanıtmak amacıyla Kıbrıs gecesi de düzenledi.

Kıbrıs gecesi, diğer ekipler tarafından çok beğenildi.

 

Yakup SARICA

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?