logo

Kene ile Mücadele Eğitimi

Kene ile Mücadele Eğitimi

Çubuk Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını önlemek amacıyla bilgilendirme çalışması yapılıyor.

Çubuk Sağlık Grup Başkanı Gülay Şahin, yaptığı açıklamada, vatandaşları bilgilendirmenin yanı sıra içinde kene çıkarma kartı, eldiven ve kene ile mücadele yöntemlerinin yer aldığı kene eğitim ve korunma seti de dağıttıklarını söyledi.

Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yaz mevsimi süresince yapılacağını belirten Şahin, “Sağlık Bakanlığı son 5 yıl içerisinde kene vakasının görüldüğü bölgeyi 1., 2. ve 3. bölge olarak tanımladı. Sağlık Grup Başkanlığı olarak da bölgeler her 15 günde taranarak kene eğitimi veriliyor. Ayrıca müftülük personeli ve köy imamları da bu konuda camilerde, hutbelerde keneyle ilgili bilgilendirme yaptı” dedi.

Mücadele kapsamında İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 46 bin hayvanın ilaçlandığını anlatan Şahin, hayvanların yoğun olduğu yerlerde kenenin daha çok bulunduğunu, bu nedenle de ilçe genelinde büyük ve küçükbaş hayvanların ilaçlandığını bildirdi.

Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?