logo

Kavun ve Karpuz Toplanıyor

Kavun ve Karpuz Toplanıyor

Çubuk’un kıraç bölgelerin de yetiştirilen yerli üretim kavun ve karpuzların hasadı başladı.

Çubuk’ta özellikle Taşpınar ve Ağılcık Mahallesi’nde yerli üretim yetiştirilen ve halk tarafından Taşpınar karpuzu ve ‘Ağılcık Kavunu’ olarak bilinen Karadüğlek cinsi kavunların hasadı başladı.

Uygun ortamlarda saklandığı zaman Ocak ayının sonuna kadar durabilme özelliğine sahip Karadüğlek kavunları, köylü pazarında satışa sunuluyor.

Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle yaptığı açıklamada, ilçede karpuz ve kavun yetiştiriciliğinin tarihinin çok eski  olduğunu ve bu güne kadar herhangi bir değişikliğe maruz kalmadan aynı cinsinin korunarak yetiştirildiğini belirtti.

Bu yıl yaklaşık 2 bin dönüm alanda kavun üretimi yapıldığını ifade eden Gülle, “İlçemizde daha çok çekirdek ekmek suretiyle kavun yetiştirilmektedir. İlçemizde iyi bakım ve yetiştirme şartlarında dekara 2 bin-2 bin 500 kilogram ürün alınmaktadır. İlçemizde yetiştirilen kavunlar özellik ve lezzeti bakımından diğer bölgelerde yetişen kavunlardan çok farklıdır. Ayrıca Çubuk’ta her türlü hastalıktan uzak yetiştirilen meşhur Ağılcık kavununun sağlığa çok faydalı olduğu bilinmektedir. Hasat döneminin başlaması ile birlikte pazara inen meşhur Ağılcık kavunu, kilogramı 0,50 kuruş ile 1,50 TL arasında alıcı bulmaktadır” diye konuştu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?