logo

Karagölde Yabani Hayata Yem Bırakıldı

Karagölde Yabani Hayata Yem Bırakıldı

Karagölde Yabani Hayata Yem Bırakıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Yaban Hayatı Yemleme Çalışması Karagöl de yapıldı.

 

Yemleme çalışmasında yaptığı açıklamada “ Yaban hayvanlarının aç bırakmamak ecdadımızdan aldığımız bir gelenek olduğu gibi aynı zamanda bir insanlık görevidir ”dedi.

KATILIM YÜKSEKTİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Zeki Şaltu, Ankara Şube Müdürü Şahin Çılgın, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve Avcılar ve Doğa Koruma dernek ve federasyon temsilcilerinin katıldığı programda Karagöl güzergahında yaban hayvanlarına yönelik yemleme çalışması yapıldı.

Öğle saatlerinde arazi vitesli özel araçlar ve Bölge Müdürlüğünün personeli ile Çubuk ilçesinden çıkan konvoy yoğun kar yağışı altında yol kenarlarına yem, ekmek ve çeşitli hayvan yiyecekleri dağıtarak ilerledi.

Karagöl kenarında da aynı çalışmayı yapan ekipler dağılarak aç kalan yaban hayvanları için beraberlerinde getirdikleri Kuşlar, memeliler ve yırtıcılar için değişik türde ot, buğday tanesi, kasap ve mezbahalardan alınan atıklar ve sakatatların bıraktı.

KAR ALTINDA BASIN AÇIKLAMASI

Karagöl yolunda yemleme çalışması esnasında yoğun bir şekilde yağan kar altında basın açıklaması yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Zeki Şaltu, ” Nesiller önce bizim ecdadımız leylekler için vakıflar kurmuş onların bakımlarını ve hayatta kalmalarını sağlamışlar. Bizleri ise bu çalışma ile onlardan esinleniyoruz. Ayın zamanda onları doyurmazın amacı insanlara zarar verecek yırtıcı yaban hayvanları şehirden uzak tutmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda doğadaki hayvanların hayatta kalmasını sağlamak üzere sembolik bir çalışma yapıyoruz. Yaptığımız bu çalışma onların karınlarını doğurmak kadar herkese örnek olmak içindir. Herkes kendi imkanları ölçüsünde kış şartlarında aç kalan hayvanları doyurmalıdır.” dedi.

ŞALTU PROGRAMLARIMIZDA GEÇEN AY KIZILCIHAMAM BU AY  KARAGÖL

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Zeki Şaltu açıklamasının devamında  ” Sayın Bakanımızın talimatları üzerine her yıl yoğun kış şartlarında birkaç defa, Ankara’nın değişik yerlerinde bu tip faaliyetlerde bulunuyoruz. Geçen ay Kızılcahamam ormanında bu çalışmayı yaptık. Şimdi ise Karagöl de yapıyoruz. Amacımız da yaban hayatının devamlılığını sağlamaktır. ” diye konuştu. 

BAŞKAN LOKMAN ÖZDEN “KARAGÖL’Ü ÖNEMSİYORUZ”

Yaban hayvanlarının yemlenmesi programına katılan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden bölgenin yazın olduğu kadar kışında doğa harikası bir ortama sahip olduğunu söyledi. Özden “Orman ve Su Bakanlığı 9.Bölge Müdürlüğünün bu örnek çalışmasını takdirle karşılıyorum. Bizde ekibimizle birlikte bu örnek çalışmayı desteklemek için faaliyetlere katıldık. Yörede doğa harikası bir ortam var. Bu ortamın korunması için yazın ve kışın yapılması gerekenleri hep birlikte yapmalıyız. Biz Karagöl’ü önemsiyoruz. Ankara’nın hemen yakınında Çubuk’ta Karadeniz ormanlarını ve bitki yapısını görmek mümkün. Yazın gelenleri kışında bu bölgeye bekliyoruz. Nasip olursa bu bölgede treaking parkurları oluşturacağız. Bu alanda önümüzdeki aylarda önemli projelere imza atacağız.”dedi.

KARAGÖLDE GÜNLERCE AÇ KALAN KÖPEKLERİ BAŞKAN LOKMAN ÖZDEN EKMEKLE DOYURDU

Karagöl’e ulaşan ekip orada bulunan köpeklerin nerde ise açlıktan ölmek üzere olduğunu gördü. Ekipteki doğa severler köpekleri elleri ile besledi. Kısa sürede birkaç ekmeği yiyen köpekler uzunca bir süre ekibin yanından ayrılmadılar. Bölgede yer yer kar kalınlığının bir metreyi geçtiği görüldü. Karagöl ün üzeri karla kaplı ve suyun donduğu görülürken çevrede bazı ağaçların kar nedeniyle eğildiği, kimi yerde de kırıldığı görüldü. Haber: Aydın Tufan

Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?