logo

Kalp Dostu Alıç Şehre İndi

Kalp Dostu Alıç Şehre İndi

Çubuk’un dağ köylerinde yetişen alıç meyvesi şehir merkezinde satışa sunuldu.

Çubuk’un Karadana, Bodurlar, Dedeler, Küçükali, Eskiçöte, Camili, Elveren gibi yüksek dağ köylerinde yetişen kış mevsimin habercisi olarak bilinen alıç meyvesi toplanıp köylüler tarafından satılmaya başladı.

Daha çok kayalık yerlerdeki çalılıklar içinde ve ormanlarda yetişen kırmızı ve sarımsı renkte olan alıç, sonbahar mevsiminde vatandaşların rağbet ettiği meyveler arasında yer alıyor.

Alıçı tesbih şeklinde dizip halka şeklinde tanesini 1 TL’den satan Yılmaz Garip, satışlardan oldukça memnun olduğunu belirterek, “ Ben ilçemizin değişik köylerinden getirdiğim alıç meyvesini 30 yıldır satıyorum. Vatandaşlar alıca yoğun ilgi gösteriyor. Çok faydalı kalp dostu olarak bilinen bir meyve olduğu herkes tarafından biliniyor”  dedi.

Alıcın 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaç olduğunu, meyvelerinin ise 6-10 milimetre çapında, esmer veya kırmızı renkli olduğunu ve hakkında birçok bilgi öğrendiğini belirten Garip, “Alıç, hafif ekşimsi lezzetli bir meyvedir. Alıçı daha çok kalp ve damar hastaları tercih etmekte. Sinir sistemini yatıştırıcı, hafızayı güçlendirici, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de var. Kalp ve beyne olan kan akışını artırdığı, kalbi düzensiz atışlara karşı koruduğu, kalbin kasılma gücünü artırdığı, kan basıncını dengelediği, çiçeğinin ise zayıflamak için bire bir olduğu biliniyor” bilgisini verdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?