logo

İşsizler Belediyeye Gidecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çubuk Belediyesi ve diğer 24 ilçe belediyesi protokol imzaladı.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çubuk Belediyesi ve diğer 24 ilçe belediyesi arasında imzalanan protokol sayesinde işsizler belediyelere başvuru yapabilecek.

 İş arayanların ve işverenlerin kendilerine en yakın yerlerden istihdam hizmeti alabilmelerini içeren protokol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Konferans Salonu nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çubuk Belediyesi ve diğer 24 belediye başkanının katılımı ile imzalandı. Bakan Dinçer, konuşmasında kamu yönetimi reformu anlayışı çerçevesinde yeni bir uygulamaya adım attıklarını belirterek, göreve başladığı andan itibaren kamu yönetimi reformu çerçevesinde vatandaşın öne çıkarıldığı ve vatandaşa hizmetin esas alındığı bir yaklaşımı ilke edindiklerini söyledi. Dinçer, “Hizmeti vatandaşın ayağına götürmek, bürokrasiyi azaltmak, e-devlet uygulamalarına öncelik vermek, mümkün olduğunca vatandaşın kendi başına işleri yapabileceği demokratikleşme sürecini artırmak, bilahare de güler yüzlü hizmet sunacağız” dedi.

 İmzalanan protokolün hizmeti vatandaşın ayağına götürme çalışmasının bir parçası olduğunu söyleyen Bakan Dinçer, bakanlık bünyesinde bu yönde birçok adım attıklarını, emeklilik işlemlerini hızlandırdıklarını, sosyal güvenlik merkezlerini yaygınlaştırdıklarını, emekli aylıklarını evden de ödemeye başladıklarını ve bürokratik işlemleri azalttıklarını dile getirdi. Bu hizmetleri internet ortamından da sunduklarını ifade eden Dinçer, geçen yıl 1 milyon 89 bin başvuru aldıklarını, bunların 796 bin 59 unun internet ortamından geldiğini bildirdi.

 Belediyelerle yapılacak protokolün hizmetlerini daha etkin hale getireceğini vurgulayan Dinçer, şunları kaydetti: Bu hizmetle birlikte işçilerimiz veya işsizlerimiz doğrudan doğruya size gelecekler. Zaten bizden çok size geliyorlardı. Biz bunun farkındayız. Yerel yönetici olmanız hasebiyle çoğu kere işsizlerin iş talebini size yaptıklarını biliyorum. Halbuki, biz kurumsal olarak iş bulma çalışması yapıyor olmamıza rağmen, çoğu kere size ulaşıp talepte bulunabiliyorlar. Bundan sonra bu tür taleplerin gelmesi ve iş bulunması durumunda bunlar bizim kayıtlarımıza girecek” dedi.

GÖKÇEK: “BU MÜTHİŞ BİR İMKAN”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, İŞKUR la işbirliği yapmaktan memnun olduklarını söyledi. İŞKUR la belediyelerin yapacağı mesleki eğitim çalışmalarında katılımcılara günlük 15 lira yevmiye verileceğini dile getiren Gökçek, yerel yönetimlerin sunduğu hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını söyledi.

Devrim sayılabilecek uygulama için Ankaralılar ve işsizler ordusu adına Bakan Dinçer e şükranlarını sunduğunu söyleyen Gökçek, şöyle konuştu: “Bu müthiş bir imkan. Bizim biliyorsunuz Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yılda 10 bin kişiye verdiğimiz BELTEK kursları var. Biz bunun için sembolik olarak 50 lira alıyoruz, sonunda da iade ediyorduk senet olarak. Artık üste para verileceği için ona da gerek kalmayacak. Vatandaşlarımız bu işbirliğine çok rahatlıkla gelebilecekler, meslek sahibi olabilecekler. Arkasından da işbirliğiyle iş sahibi olabilecekler. Bu işbirliğinin çok faydalı olacağına inanıyorum dedi.

Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?