logo

İlk Cemre Düşmeden Çiğdemler Çiçek Açtı

İlk Cemre Düşmeden Çiğdemler Çiçek Açtı

Çubuk’ta havaların güzel olması nedeniyle ilk cemrenin havaya düşmesine birkaç gün kala çiğdemler çiçek açtı.

Doğa da dağ ve tepelerde yetişen, güzel renk ve kokulu baharın müjdecisi çiğdem çiçeği bu yıl biraz erken açtı.

Vatandaşlar tarafından toplanmaya başlanan çiğdem sevgililer gününde de sevenler arasında verilerek sevgileri artırdı.

Akdeniz ateşine çiğdem çiçeği ile tedavisi uygulanan, genetik geçişli bir hastalık olan Ailesel Akdeniz Ateşi, tedavi olmayan ve sık atak geçiren hastalarda kısırlığa neden olan hastalığın tedavisi çiğdem çiçeğinden elde edilen ilaçlarla yapılıyor.

Çiğdem Çiçeği (Colchicum autumnale): Pek çok çeşidi bulunan ve farklı renklerde çiçekler açan zehirli bir bitki olan çiğdem daha çok nemli yerlerde yetişir. İçerisinde tıbbi yararlarının yanında zehirli olan bazı alkaloitler bulunur. Ayrıca, sabit yağ, tanen ve şeker içerir.

Çiğdem Çiçeğinin Faydaları ve Etkileri: İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Terleticidir. Gut hastalığında oluşan ağrıları dindirmekte etkilidir. Haricen ağrıları kesici olarak faydalıdır.

Çiğdem Çiçeği Bitkisi Nasıl Kullanılır? Çiçekleri, tohumu ve soğanı kullanılır. Tarımda bitki verimini arttırmak için kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli olunmalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri kanlı ishal, kusma, karın ağrısı sayılabilir. Belli bir dozun üzerinde ölümcüldür. Ayrıca, uzun süreli kullanım B12 vitamini eksikliğine neden olabilmektedir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?
#

İlk Cemre Düşmeden Çiğdemler Çiçek Açtı” için 1 yorum

  1. hakan : diyor ki:

    Hayırlı bir bahar olur inşallah

    0