logo

İki Bakanlık Protokol İmzaladı

İki Bakanlık Protokol İmzaladı

İki Bakanlık Protokol İmzaladı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında ağaçlandırma protokolü imzalandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu protokol merasiminde yaptığı konuşmada, Dünyada orman varlığı azalırken Türkiye’de orman varlığının hem alan hem de odun serveti olarak arttığını ifade ederek, Türkiye orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘öyle bir seferberlik yapalım ki bütün dünya duysun’ şeklinde bir talimatı olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz de 2008 den 2012 sonuna kadar 5 yıl sürede bütün orman alanlarının ıslah edilmesi için orman seferberliği adı altında çalışmalar başlattık. Şuana kadar yaklaşık 2 milyon hektar alanı ağaçlandırdık. 2 milyon 300 bin hedefimizi 2 milyon 400 bin alana ulaşarak aşacağız” diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, Newyork’ta 2011 dünya ormancılık zirvesine katıldıklarını ve Newyork dışında hiçbir yerde yapılmayan bu zirvenin Türkiye’de yapılmasını sağladıklarını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ‘MEB Okullar Hayat Olsun’ diye bir çalışma başlattıklarını, artık bütün okulları çocukların ve ailelerinin dinleneceği bir alan haline getirileceğinin altını çizerek, “Mezarlıklara da fidan diktik,7382 km yol kenarı ağaçlandırması yaptık. Bunun dışında Atatürk Orman Çiftliği Bakanlığa ait değil ancak açık alanları görünce bir protokol yaparak 1,5 milyon fidan diktik” dedi.

Ülke genelinde toplam 101 adet kent ormanı kurduklarını ayrıca bal ormanları kurduklarını da ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sayın Bakanımız Fatma Şahin adına Gaziantep Islahiye’ye bal ormanı kuralım, bunun sözünü verelim. Ayrıca arılar için gerekli küçük göleti de DSİ yapar. Elinizi çabuk tutun, ben de göreceğim” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in korunmaya muhtaç çocuklara sahip çıktığını, 14 bin çocuk adına 14 bin fidan dikerek, bu çocukların bu fidanlarla büyümeleri için böyle bir protokol hazırladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, “ İlk protokol bu. İkinci protokol de malum teknoloji çok ilerledi ve ben de teknoloji aşığı ve kullanmayı seven biriyim. İki Bakanlık teknoloji alanında birbirinin tecrübelerinden faydalanacak. Şuanda bizde gerçekten her açıdan bütün sistemler mevcut. Bütün Dünyadaki sistemler mevcut. Hatta bir şey söylemek istiyorum, orman yangınlarında çok ilerideyiz, ben yangının nerede olduğunu, araç kaç km hızla gidiyor, yangın nereye gidebilir gibi bilgileri ben odamdan görebiliyorum. Yangın hareket merkezimiz uzay üssü gibidir. Dolayısıyla bütün sistemler var. Hatta randevu programımız var, en basitinden bizi kim ne zaman aramış onu bile dünyanın her yerinden hemen görecek sisteme sahibiz. Dolayısıyla Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Her iki Bakanlık da yeterince tecrübeli ve donanımlı ve bu tecrübelerden birlikte faydalanmak gerek“ diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın teknolojiyi çok iyi kullanan ve en iyi yönetim şekline sahip bakanlık olduğunu ifade ederek, “Bunu araştırdık en modern ve en çağdaş sistemin sizde olduğunu gördük de geldik. Biz artık bir devlet bakanlığı değiliz sosyal yardımlaşma ve sosyal hizmetler tek başlık altında toplandı. Bu yeni yapı içinde hep söylediğimiz kalite bazlı yaklaşım ve bu çocuklarımızın en iyi şekilde yetiştirilmesidir. O yüzden bizim tek başımıza bunu başarmamız mümkün değil ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmamız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile de görüştük, onlarda akademik başarı konusunda yardım ettiler” dedi.

Bu protokolü çok önemsediklerini ifade eden Bakan Şahin, “her çocuk bir fidan her fidan bir çocuktur diyoruz. Bugün 14 bin çocuğumuzun her birinin ismine bir fidan dikeceğiz. Dahası onara ağacın ne olduğunu, nasıl yetiştiğini, önemini anlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki Bakan protokolü imzaladı.

Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?