logo

HDP’li Ahmet Karataş’ın Zanlısı Çubuk’tan Çıktı

HDP’li Ahmet Karataş’ın Zanlısı Çubuk’tan Çıktı

Ankara HDP binasında PM üyesi Ahmet Karataş bıçaklı saldırıya uğradı. Karataş’ın boynunu kesen 28 yaşındaki Emre Akman’a arkadaşlarının ‘reis’ dediği öğrenildi; saldırgan eyleminin ‘bireysel’ olduğunu savundu.

HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Ahmet Karataş, partisinin il başkanlığı binasında uğradığı bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralandı. Polis saldırı sonrası alarma geçerken, olayın ardından kaçan 28 yaşındaki saldırgan Emre Akman 3 saat içinde yakalandı. Kendisini milliyetçi olarak tanıtan, arkadaşlarının “reis” diye hitap ettiği Akman’ın sabıkası bulunamadı ve ilk incelemelere göre herhangi bir terör bağlantısı tespit edilemedi. Ankara Emniyeti’nde sorgusu süren Akman’ın gerçekleştirdiği saldırının “bireysel” olduğu değerlendirildi.

Önce telefonla aradı

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, Ankara’nın Çubuk ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve bu ilçede yaşayan 28 yaşındaki Emre Akman, dün sabah saatlerinde HDP’nin Kızılay Mithatpaşa Caddesi’ndeki Ankara İl Başkanlığı binasına geldi. HDP Genel Merkezi’nin tadilatta olması nedeniyle parti merkez yöneticilerinin kullandığı İl Başkanlığı’na gelmeden önce Akman’ın önce cep telefonundan il başkanlığını arayarak, “il dışından, Erzurum’dan geliyorum kim var orada, bana yardım eder misiniz?” dediği belirtildi. Akman’ın bu konuşmayı santral telefonu cep telefonuna yönlendirilmiş konumda olan sekreterle yaptığı kaydedildi.

Sekreterin Akman’a, “Şu anda binada kimse yok ben de birazdan gelirim” şeklinde yanıt verdiği öğrenildi. Ancak Akman, bu telefon görüşmesinin hemen ardından, binaya geldi. Akman binaya girdikten sonra HDP İl Başkanlığı’nın kapısını çaldı. Akman’a kapıyı sabah saatlerinde bir işi olduğu için partiye gelen PM üyesi Ahmat Karataş açtı.

Tuvalet bahanesiyle girdi

Akman, “tuvaleti kullanmak istiyorum” dedikten sonra içeri girdi. Akman, içeri girdikten sonra kendisine kapıyı açan Karataş’a yanındaki bıçakla saldırdı. Karataş boyun, sırt ve bacak bölgesinden aldığı üç bıçak darbesiyle kanlar içinde yere yığıldı. Bıçağın Karataş’ın şah damarının hemen yanına geldiği, ancak damarı kesmediği için yaralı kurtulduğu bildirildi. Saldırgan olayın ardından kaçarak binadan uzaklaştı. Karataş, bir süre sonra binaya gelen sekreter tarafından kanlar içinde yatarken bulundu. Sekreterin durumu polise ve sağlık ekiplerine bildirmesinin ardından olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi. Aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralanan Karataş, Numune Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Bıçaklı saldırıya uğrayan kişinin HDP PM üyesi Karataş olduğunun anlaşılmasının ardından alarma geçildi. Ankara polisi, saldırganı yakalamak için kapsamlı operasyon başlattı.

Polis ekipleri il başkanlığında yaptıkları olay yeri incelemesi sırasında yerde bir cep telefonu buldu. Cep telefonunun saldırgana ait olduğunun tespit edilmesi üzerine saldırganının kimliği de bulundu. Saldırganın 28 yaşındaki Ankara Çubuk nüfusuna kayıtlı Emre Akman olduğu belirlendi. Kısa sürede Akman’ın gidebileceği tüm adres ve yerler belirlenerek operasyon düzenlendi. Saldırı sonrası kaçan Akman, 3 saat sonra Altındağ Hasköy’deki dayısının evinde yakalandı. Akman’ın üzerinde Karataş’ı yaraladığı bıçak da bulundu.

Gözaltına alınan Akman, Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Burada sorguya alınan Akman’ın, HDP’li Karataş’ı bıçakladığını itiraf ettiği öğrenildi. Akman’ın olayı neden gerçekleştirdiği ve kimlerden talimat aldığı yönündeki soruları ise yanıtsız bıraktığı belirlendi. Çevresinde “milliyetçi” bir kişi olarak tanınan Akman’ın, facebook hesabında da bu yönde paylaşımlarda bulunduğu belirlendi. Akman’a arkadaşlarının, “reis” olarak hitap ettikleri görüldü.

Saldırı bireyselmiş!

Akman’ın hiçbir sabıkasının bulunmadığı belirlenirken, herhangi bir terör ya da suç örgütüyle de ilişkisi tespit edilemedi. Polisin, Akman’ın gerçekleştirdiği saldırıyı, “bireysel” olarak değerlendirdiği öğrenildi. Ankara Emniyeti’nde sorgusu süren Akman’la ilgili geçmişe dönük kapsamlı bir araştırmanın yapıldığı belirlendi. İşsiz olduğu öğrenilen Akman’ın banka hesaplarının da incelemeye alındığı öğrenildi. Facebook hesabında ise Akman’ın özellikle BBP’nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun çok sayıda fotoğrafını paylaştığı görüldü.

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU:

Biz hedef göstermedik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP’den saldırıyla ilgili yapılan, “hedef gösterildik” açıklamasına ilişkin olarak, “Hiçbir şekilde kimseyi hedef göstermiyoruz. HDP, Kobani olayları esnasında sadece hükümeti değil, Türkiye’deki her bir vatandaşımızı hedef göstermiştir. Hükümetimiz hiçbir temel mesnet olmadan IŞİD ile işbirliği yapıyor, Kobani’de Kürtleri katlediyor gibi, hiçbir karşılığı olmayan bir suçlamayla suçlanmıştır. Biz hiçbir zaman, hiç kimseyi hedef göstermedik ama bu tutumlarından sonra demokratik ortamda eleştiri hakkımız hem vardır hem bu eleştiriyi yapmak, kamuoyumuzu bilgilendirme açısından da bir zarurettir” dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ise “HDP üyesine yönelik yapılan menfur saldırı kınıyorum. Saldırıyla ilgili bir şüpheli en kısa sürede yakalanmıştır. Ayrıca Bingöl emniyet müdürüne yönelik saldırı ile ilgili aranan üçüncü şahıs da yakalanmıştır. Bu gelişmeler Türkiye’de artık hiç bir olayın faili meçhul kalmayacağını ve bu konuda hükümetimizin hassasiyetini göstermektedir” diye konuştu.

KOMİSYONDA TARTIŞMA

‘IŞİD tarzı bir saldırı’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun TBMM bütçesini görüşmesi sırasında HDP’li Hasip Kaplan ile Ak Partili vekiller arasında HDP PM üyesi Ahmet Karataş’a yapılan saldırı nedeniyle tartışma çıktı. Kaplan, “Karataş, şu anda yoğun bakımda. Cumhurbaşkanlığı makamının, Başbakan’ın kamuoyunu tahrik eden, halkı suç işlemeye teşvik eden konuşmalarının olduğu bu günlerde, bu saldırının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Partimiz IŞİD tarzı bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır” dedi.  Ak Partili Uğur Aydemir de saldırıyı kınamasının istenmesi üzerine, saldırıyı kınadıklarını ama HDP’nin de halkı sokağa çağırdığını belirtti. Aydemir, “Biz de sizin molotof atanları kınamanızı istiyoruz” dedi.

Genel sağlık durumu iyi

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Karataş’ın baş, boyun, sırt, göğüs kafesi ve omuz bölgesi ile sağ bacak diz altı ve üstü bölgelerinde delici/kesici alete bağlı yaralanmaları tespit edildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Travmaya bağlı diğer iç organlarında olabilecek hasarlara ait yapılan ilk incelemelerde sorun tespit edilmemiştir. Genel cerrahi, kardiyovasküler cerrahi, KBB, plastik ve rekostrüktif cerrahi, beyin cerrahisi, göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji klinik doktorları tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve gerekli tedaviler başlanmıştır. Boynun sağ bölgesindeki yaralanma için KBB ekibi tarafından operasyon kararı alınmış ve hasta 13.15 civarında ameliyata alınmıştır. Ameliyattan çıkan Karataş’ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, kontrol altında tutulmaya devam edildiği bildirildi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?