logo

Hayata Eliyle Pedal Çeviriyor

Hayata Eliyle Pedal Çeviriyor

Çubuk’ta yaşayan 68 yaşındaki Cafer Kılınç tek bacağını kaybedince kendine özel bir bisiklet tasarlayarak hayatını değiştirdi.

Yürüme engelli olan Kılınç, bisikletini ayakları ile değil elleri ile sürerek çevirdiği pedallarla hayata tutunmaya çalışıyor. Kendi projesi olan engelli bisikleti görenleri şaşırtıyor.

Bağkur dan emekli 4 çocuk babası olan Kılınç, eşi, torunu ve oğlu ile birlikte Yavuz Selim Mahallesindeki evinde yaşıyor. Evden çarşı merkeze 1,5 km eliyle yaklaşık 25 dakika pedal çeviriyor. 10 senedir tüm alışveriş ihtiyaçlarını da bu bisikletiyle karşılıyor.

Şeker hastalığı nedeniyle sağ bacağını 10 yıl önce kaybettiğini belirten Kılınç, “Bacağımı kaybedince, yürüme sorunu yaşadım. Düşündüm taşındım, kendim bu bisikletin projesini kafamdan çizdim. Bisiklet ustasına nasıl yapılacağını söyleyerek, kendime uygun bir yürüyen 3 tekerlekli bisiklet yaptırdım. Bunun ile her türlü işimi halledebiliyorum. Yaşam tarzım bu şekilde değişti” diye konuştu.

Direksiyon görevi de gören pedalları elleri ile çevirerek bisikletini sürebilen Kılınç, hayatından memnun olduğunu ifade etti.

#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?