logo

Hafriyat TIR’larına Vatandaştan Tepki Var

Hafriyat TIR’larına Vatandaştan Tepki Var

Çubuk Ankara yolu üzerinde seyir halinde boş ya da hafriyat taşıyan TIR ve kamyonların trafikte sürücüleri korkuttukları konusunda vatandaş tepkili.

Görüntü bir vatandaş tarafından çekilerek sosyal medya da paylaşılmış. Güldarpı Mahallesi ışıkların da 3 şeridi de doldurdukları ve ışıkta bekledikleri görülüyor.

Vatandaşlar devasa araçların trafikte kendilerini korkuttuklarını belirterek: “Hafriyat taşıyan TIR ve Kamyonlar (Gelişen motor teknolojisinin sayesinde) artık boş iken daha yüksek hızlara çıkabiliyor. Genelde çoğu sürücü tabi ki aralarında kurallara uyanlar vardır. Ama geneli böyle maalesef. Altlarındaki TIR, Kamyon gibi büyük araçları binek araçlar gibi kullandığı için zaman zaman tehlike oluşturabiliyor. Ankara Çubuk yolunu orta ve sol şeridi kapatarak hızlı giden (Tahminen 110-120) sarı hafriyat kamyonlarını oldukça sık karşılaşıyorum. Yapacak tek şey uzak durmak. Burada Polis’in devreye girmesi lazım, kontrollerin sıklaştırılması gerekiyor. Tabi onlarında kendilerine göre hesabı var. Belki kendilerine göre haklılar. Sonuçta ekmek parası için çalışıyorlar. Acaba burada şoför mü hatalı, yoksa iş veren mi? bunu da tartışmak gerek. Ama her zaman önce can. “Geç olsun güç olmasın” “Acele giden ecele gider” atasözlerini de unutmamak lazım. Amacımız kimseyi ekmeğinden etmek değil. Herkesin olduğu gibi bizimde görevimiz olan gerekli olan uyarıyı yapmak” diye tepki gösterdiler.

Vatandaşlar, ilçede açılan taş ocaklarının etkili olduklarını ve buradan getirilen taş, mıcır ve toprak gibi hafriyat taşıyan TIR’ların yollara da çok zarar verdiklerini belirttiler.

Bununla beraber birçok otomobil sürücüsünün dikkat etmediği bir noktalar var;

Büyük araçlarda kör noktalar daha geniş, ani manevra ve duruş yapmaları daha zor. Manevra yaparken daha geniş alanlara ihtiyacı var…  Bunları göz önünde bulundurarak, Dönüş yapan TIR’ların sağına, soluna girmemek… Nasıl olsa durur diye önlerine atlamamak lazım.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?