logo

Gümüşhaneli Hoca Örnek Oldu

Gümüşhaneli Hoca Örnek Oldu

Çubuk’ta 15 yıllık engelli müezzin, eşiyle ev ev dolaşarak erken evlilik ve boşanmaları engellemek için mücadele ediyor. Engelli müezzin Murat Uçarı’nın “Dünya Ahiret Aile Huzuru” ismini verdiği projesi, mahalle halkı tarafından da ilgi görüyor.

Çubuk’un Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde bulunan Fatih Camisi’nde 15 yıldır müezzinlik yapan engelli Murat Uçar (34), “Dünya Ahiret Aile Huzuru” ismini verdiği proje kapsamında, 15 yıllık müezzinlik hayatı boyunca görev yaptığı mahallede eşiyle ev ev dolaşarak, erken evlilik ve boşanmaların önüne geçmeye çalışıyor.

Müezzin Murat Uçar, dünya ve ahiretteki huzurun, aile huzurundan geçtiğini ve aile hayatındaki yanlışları önlemek için projesini hayata geçirmeye karar verdiğini söyleyerek, proje kapsamında öfkeyi yenebilme, insan sevgisi, Hz. Peygamberin erkek ve kadınlara öğütleri, eş ve çocukların Allah’ın hediyesi ve emaneti olduğu, söz ve nişan, evlilik, nikah, çocukların anne baba üzerindeki hakları, namazın önemi, ibadetin doğru bir şekilde nasıl yapılacağı gibi birçok konudaki bilgiyi anlaşılır bir dille mahalle halkına anlattığını vurguladı.

Proje hakkında bilgi veren Uçar, şunları kaydetti: “1999 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı engelliler kadrosundan müezzin olarak göreve başladım. İlk görev yerim burasıdır. Mahallemizde ve medyadan duyduğumuz üzere boşanmaların her geçen gün artması, çocukların mağdur olmaları gibi yaşanan aile huzursuzluklarından çok etkilendim. Bunun üzerine, projemi uygulamaya başladım. Eşimle birlikte tüm mahallemizdeki vatandaşlarımızı ev ev dolaştık. Sorunları ve çözüm yollarını tespit etmeye çalıştım. Mahallemizde, erken evlilik çok oluyor. Erken evliliklerin olmaması, boşanmaların önüne geçmek ve aile içi huzurun mutluluğun artırılmasını düşünerek bu projeyi uygulamaya koyduk”  dedi.

Ayet, hadis ve İslam alimlerinin konuya ilişkin çözüm ve önerilerini kaynak aldığını vurgulayan Uçar, “Ailelerin sorunlarını yüz yüze bizzat dinledim. En etkili iletişim yüz yüze olan iletişimdir. Anlatabildiklerimizi yüz yüze ailelere eşimle anlattık” ifadesini kullandı.

Projenin etkili ve faydalı olabilmesi için Allah’a çok dua ettiğini anlatan Uçar, “Rabbim’den dileğim, ailelerin mutluluğu ve huzuru, genç nesillerin ıslahı için benim de bu çorbada bir tuzum olmasıdır. Bir kişi bile bu çalışmam vesilesiyle aile saadetini yakalar, boşanmaz ve ibadetini seve seve yaparsa benim için büyük bir onurdur” görüşünü paylaştı. Uçar, bizzat ulaşamadıkları için de projeyi kitap haline getirdiğini aktardı.

MAHALLELİ MEMNUN

Mahalle sakini Mustafa Çayırlı, Uçar’ın gayretli çalışmaları için teşekkür ederek, projenin faydalarına işaret etti.

Hocalarından çok memnun olduklarını söyleyen Osman Ballı ise “Allah razı olsun. Biz Hocamızdan memnunuz” dedi.

Abdullah Karakoç da Uçar’ın toplumun en önemli sorunlarından birisini ele aldığını hatırlatarak, “Murat Hocamızdan Allah razı olsun. Günümüzün sorunlarını ele almış ve güzel bir çalışma çıkarmış” diye konuştu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?