logo

Festival Öncesi Basın Toplantısı

Çubuk’ta 16-19 Eylül tarihlerinde başlayacak 6’ıncı Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin hazırlıkları tamamlanırken, Belediye Başkanı Lokman Özden ilçede üretilen yöresel ürünler hakkında bilgi verdi ve ilçeye gelen yabancı konuklarla birlikte turşu kurdu.

İlçede bulunan Yayla Karadeniz Restoranda yapılan basın toplantısında ilçede yetişen ürünler hakkında bilgi veren Başkan Özden, basın mensupları aracılığı ile Çubuk Kültür Festivalinin ve ilçenin potansiyellerini tüm dünyaya duyurmak istediklerini kaydetti.

Basın toplantısında yöresel ürünlerin ön plana çıktığı masada konuşan Başkan Özden, sözlerine söyle devam etti: “Bu gün burada 6’ıncısını düzenlediğimiz Çubuk Kültür Festivalini sizler aracılığıyla tüm dünyaya duyuracağız. Çubuk turşusu ile meşhur oldu ve bugün bütün dünya duydu. Ancak bu ilçede o kadar çok potansiyellerimiz vardı ki, biz bu potansiyellerin hepsini gün yüzüne çıkaralım istedik. Kısmen de olsa burada gösterdiğimiz potansiyellerimizi, zenginliklerimizi festival süresince ziyaretçilerimize göstereceğiz. İlçemizde bulunan ve adı da Çubuk Agat taşı olan taşlardan bu görmüş olduğunuz kolye, küpe, yüzük gibi ürünler üretilmeye başladı. Şimdilik bir iş yeri açıldı ancak yapılacak tanıtım ve duyurular ile ilçemizin bu potansiyeli de gün yüzüne çıkacaktır. Daha önceleri Çubuk Platformu, Çubuk Kaymakamlığı ve Belediyemizce açılan ham taş işlemeciliği atölyesi de açılan bu iş yeri ile amacına ulaşmış oldu. Biz belediye olarak bu arkadaşlarımıza her türlü desteği ve katkıyı veriyoruz. Burada görülen bu yüzük, kolye ve küplerin dünyada bir daha benzeri yok. Bunların hepsinden de birer tanedir. İsteseniz de aynısından üretilemez. Biz bu Çubuk Agat taşından yapılmış ürünlerimizi sizlerin aracılığı ile tüm dünyaya duyurmak istiyoruz’’ dedi.

Masada bulunan tavuk eti pastırmayı, sucuğu, domatesi, ev salçasını, vişneyi, vişne reçelini, bazlamasını, Osmanlı usulü vişne şerbetini, kavun ve karpuzunu da tek tek tanıtan Başkan Özden, ilçenin zenginliklerinin mamule dönüştüğünü söyleyerek, “İlçemizde yetişen bu ürünlerin hepsi artık mamule dönüşüyor. İnsanlarımız ürettikleri ürünlerini mamule dönüştürerek satacak. Biz bunların hepsinin turşuda olduğu gibi ön plana çıkmasını istedik’’ şeklinde konuştu.

Neden festivalin isminin değiştiği konusundaki bir soru üzerine bilgi veren Başkan Özden,’’Festivalden turşu ibaresini çıkarmamızın nedeni, ilçenin tüm kültürel değerlerini ve üretimi yapılan tüm ürünlerinin ön plana çıkartmak içindir. Yapılan festivalle birlikte turşuda olduğu gibi ilçenin diğer değerlerini de Türkiye ve Dünya’ya duyurmak istiyoruz. Ancak biz halkımızla birlikte ilçemizi yönetiyoruz. Halkımız böyle olmasını istemezse, biz tekrar ismini eski haline getiririz’’ diye cevap verdi.

Her yıl değişik 6 ülkeden ilçeye misafirlerin geldiği kaydeden Başkan Özden, bu gelen ziyaretçilerinde Türkiye’yi ve Çubuk’u kendi ülkelerinde duyurduklarını, tanıttıklarını söyledi. Toplantıda yapılan referanduma da değinen Başkan Özden, ilçesinde katılımın çok yüksek olmasının kendilerini mutlu ettiğini ve alınan sonuçlarında kendileri daha da çok mutlu ettiğinden bahsetti. İlçeye kurulacak üniversite hakkında da bahseden Başkan Özden, üniversitenin ilçeye çok büyük katkısının olacağını ifade etti.

Bu yıl düzenlenen festivalin dolu dolu geçeceğini de ifade eden Başkan Özden, dört gün sürecek festival boyunca her gün kesintisiz 10 saat süreyle çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini kaydetti. Festivale katılacak ülkeler hakkında da bilgi veren Başkan Özden, bu yılki festivale Polanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Romanya, KKTC, Belarus ve Slovakya’dan ekiplerin katılacağını ve bunların çeşitli gösteri ve danslarıyla festivale renk katacağını belirtti.

Yapılan basın toplantısında yöresel sanatçılardan Mustafa Yaman,  Ahmet Yılmaz ve Serhat Yalım Ankara havaları eşliğinde türküler söylediler.  Bulgaristan ve KKTC’den gelen guruplar Ankara havalarına oyunları ile eşlik ederken,  Başkan Özden’de ısrarlar karşısında onlara eşik etti.  Daha sonra yabancı gruplarla ile birlikte ilçede bulunan Benli Turşu imalathanesinde turşu kurulması hakkında bilgi veren Başkan Özden, burada kurulmuş ve yenmeye hazır hale gelen salatalık, pancar, patlıcan, domates, erik, biber, fasulye gibi çok sayıda çeşidin yer aldığı turşuların önünde, turşular ve özellikleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Ayrıca burada bu yıl ilk defa kurulan yenidünya turşusunu da tanıtan Başkan Özden, gazetecilerden gelen sorular üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da turşu gönderebileceğini söyleyerek,’’Biz gördüğünüz gibi her çeşit ve her şeyin turşusunu kuruyoruz. Yapılan son referandumda siyaseten yıkılan Sayın Kılıçdaroğlu’nun da siyaseten turşusunu kurabiliriz. Ayrıca basın mensupları adresini bula bilirse ve bize bildirirlerse bende buradan adresine Çubuk Turşusu gönderirim’’dedi.

Daha sonra üzerinde Kılıçdaroğlu’nun resmi ve üzerinde ‘Kılıçdaroğlu Dile Düştü’ yazılı etiket olan turşuyu basın mensuplarına tanıtarak bu turşuyu adresi bulunduğu zaman göndereceklerini belirtti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?