logo

Esnafa Sınavsız Belge

Esnafa Sınavsız Belge

Esnafa Sınavsız Belge

Çubuk Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Zengin: “Herhangi Bir Sebeple Ustalık ve Esnaflık Belgesi Alamamış Kapsam Dışı Meslek Dallarında Faaliyet Gösteren Esnaflara Sınavsız Belge Verilecek”dedi.

Çubuk Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Gaffur Zengin, herhangi bir sebeple ustalık ve esnaflık belgesi alamamış kapsam dışı meslek dallarında faaliyet gösteren esnaflara sınavsız belge verileceğini söyledi.

Çubuk Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Gaffur Zengin, herhangi bir sebeple ustalık ve esnaflık belgesi alamamış kapsam dışı meslek dallarında faaliyet gösteren esnaflara sınavsız belge verileceğini söyledi.

Zengin, yaptığı açıklamada, ilçede iş yeri sahiplerini veya usta olarak çalışanları ustalık ve esnaflık belgesi almaları hakkında uyararak, belgesi olmayanların en geç 26 Ağustos 2011 tarihine kadar odalarına başvura bileceklerini kaydetti.

Zengin, “14 Ocak 2008 tarih ve 26756 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Çıraklık Eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında mesleki belgelerin verilmesine ilişkin yönetmelik çerçevesinde kapsam dışı meslek dallarında faaliyet gösteren 18 yaşını doldurmuş, en az ilkokul mezunu, 5362 sayılı Kanuna tabi bir iş yeri sahibi olan veya bu iş yerinde fiilen usta olarak çalışanlardan Konfederasyonca belirlenen süre zarfında esnaf odalarına müracaatta bulunmaları halinde doğrudan sınavsız Ustalık veya Esnaflık Belgesi verilecektir. Bu hak Konfederasyonumuzca Mesleki Eğitim Kanunu uygulama kapsamı içinde yer alan 131 meslek dalı dışındakilere bir kereye mahsus olarak tanınmıştır. Hak sahiplerinin mağdur olmamaları için acilen üyesi oldukları esnaf odasına süresi içerisinde yani en geç 30 Ağustos 2011 tarihine kadar mutlaka başvurmaları gerekmektedir” dedi.

Belge düzenlenecek kişilerin 5362 sayılı Kanuna tabii bir iş yeri sahibi olduğunu odamızdan ve esnaf ve sanatkar sicili kayıtları ile belirtmesi gerektiğini vurgulayan Zengin, “5362 sayılı kanuna göre esnaf ve sanatkar odaları, üyeleri olan esnaf ve sanatkarlara ve bunların yanlarında çalışanlara hizmet sunmak amacıyla kurulmaktadır. Dolayısıyla odamız üyesi olmayanlara ya da üye esnaf ve sanatkarların yanında çalışmayanlara belge düzenlemeyecektir” diye konuştu.

Odaya aidat borcu olan esnafın geçmiş yıllara ait aidatlarını 30 Ağustos 2011 tarihine kadar ödemeleri halinde geçmiş yıllara ait gecikme zamlarının alınmayacağı bilgisini de veren Zengin, 30 Ağustostan sonra odaya borcu olan üyeler hakkında 5362 sayılı meslek kuruluşları kanunu ile 6183 sayılı amme alacakları tahsili kanunu gereği istemeyerek de olsa yasal işlem başlatmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?