logo

Eşiyle Minare Tamir Ediyor

Eşiyle Minare Tamir Ediyor

Güldarpı camisinde minare tamircisi 65 yaşındaki Hasan Yalçın, şerefelerin üzerinde âlem adı verilen hilalleri iskele bile kurmadan tamir ediyor.

İlk eşiyle 15 yıl minare tamir eden Hasan Yalçın, ‘ikinci baharım’ dediği ikinci eşiyle de 60-70 metrelik yükseklikteki minarelerde tehlikeyi paylaşıyor.

Türkiye’nin sayılı minare ustalarından biri olan 65 yaşındaki Hasan Yalçın, şehir şehir gezip, şerefelerin üzerinde âlem adı verilen hilalleri iskele bile kurmadan tamir ediyor. Güldarpı camisinin minaresinde çalışan Hasan Yalçın’ın 52 yıllık meslek hayatındaki en büyük yardımcısı işe eşleri oldu.

İlk eşiyle 15 yıl boyunca yerden 60-70 metre yükseklikteki minarelerde birlikte çalışan Hasan usta, 5 yıl önce geçinemediği için eşinden boşandı. Hasan Yalçın, bir süre sonra ikinci eşi Selma ile tanıştı ve yeniden evlenme kararı aldı. “İkinci baharım” dediği kendinden 15 yaş küçük olan ikinci eşi Selma ile hayatını birleştirme kararı alan Hasan usta, iş arayan kadına, “Gel minarede çalışalım” teklifinde bulundu. Bu teklifin ardından aralarında aşk başlayan çift, evlenerek minarelerde birlikte çalışmaya başladı.

Güldarpı Mahalle muhtarı Ömer Erdemir ise mahalle sakinleri olarak karı-koca minarecileri ilgiyle izlediklerini belirterek: “Getirdiğimiz ustalarla fiyat konusunda anlaşamadık. Hasan usta ve eşini internette araştırarak bulduk. Daha önce Pursaklar’da minare tamiri yapmışlar. Eşiyle beraber kendisini gelmesi için çok bekledik. Yaptıkları iş hakikaten çok zor, espri yapmıyorum bana 50 bin TL verseler yine de çıkmam, duramam orada” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?